Kütahya Emet, Dereköy-Şeyhler mevkiindeki bor madenin kaynak kestirimi
Resource estimation of boron field of Kütahya Emet located in Derekoy-Şeyhler
  1. Tez No: 866505
  2. Yazar: YAĞIZ TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Eti Maden İşletmelerine ait Kütahya ili Hisarcık ilçesinde Dereköy-Şeyhler mevkiindeki sahada bor kaynağının kestirimidir. Bu doğrultuda sahada yapılmış sondaj raporları ve jeolojik raporlar incelenmiş, derlenmiş ve bir veri tabanı oluşturulmuştur. Jeolojik sürekliliği temsil eden katı model, bor sınır tenörü ve cevherli formasyonlar göz önüne alınarak katı model oluşturulmuştur. Sonrasında kestirimi yapılacak bor değerlerinin yatay ve düşey yönde deneysel ve model variogram analizleri yapılmıştır. Katı modeli temsil eden blok model oluşturulmuş ve bloklar ortalamasız krigleme yöntemiyle kestirilmiştir. Ardından, kestirimleri doğrulamak amacıyla yönelim grafikleri oluşturulmuştur. Sonuç olarak belirli bir sınır tenör kullanılarak kaynak kestirimi yapılmıştır. Kaynak modelin tenör tonaj eğrisi elde edilerek mevcut bölgede tenöre bağlı tonaj değişimi potansiyeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to estimate the boron resource in the field located in Dereköy-Şeyhler location in Hisarcık district of Kütahya province, belonging to Eti Maden Enterprises. In this regard, drilling reports and geological reports made in the field were examined, compiled and a database was created. The solid model representing geological continuity was created by considering the boron cut-off grade and ore formations. Afterwards, experimental and model variogram analyzes were made for the boron values to be estimated in horizontal and vertical directions. A block model representing the solid model was created and the blocks were estimated by the ordinary kriging method. Then, trend analysis graphs were created to verify the predictions. As a result, a resource estimation was made using a certain cut-off grade. By obtaining the grade tonnage curve of the source model, the potential for tonnage change depending on grade in the current region has been revealed.