Aile ortamında ve yetiştirme yurtlarında yetişen 9-16 yaş grubu çocukların öz-kavramlarının karşılaştırılması
Comparison of 9-16 age group children's self-concept living growing with their families and growing foundations
  1. Tez No: 86653
  2. Yazar: YILDIZ ALTINSOY (ÖZTÜRK)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Araştırma, aile yanında ve yetiştirme yurdunda yetişen, kimlik geliştirme dönemindeki 9-16 yaş grubu gençlerin öz-kavramlarmın karşılaştırılması amacıyla, çok merkezli, karşılaştırılmalı ve tanımlayıcı olarak planlandı. Bursa il sınırlan içindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü' ne bağlı okul ve yetiştirme yurtlarından seçilen 100'er çocuğa Aileyi ve Çocuğu Tanıtıcı Anket Formu ve Piers-Harris'in Çocuklarda Öz-Kavram Ölçeği uygulandı. Ailesiyle ve yurtta kalan çocukların Öz-kavram ve alt ölçek puanlarının karşılaştırılmasından; sosyo-demograıîk özelliklerinin ve kendileri hakkındaki düşüncelerinin incelenmesinden elde edilen veriler SPSS 7.5 ve Graph Pad İn Stat paket programlarıyla değerlendirildi. Sonuçlara göre ailenin, çocuğun psikolojik ve sosyal gelişiminde çok önemli bir görevi olduğu görüldü. Aile sevgisinden yoksun büyüyen yuva ve yurt çocuklarının öz- kavramlan, aile ortamında yetişen çocuklara oranla daha düşüktü (t=2.71, p=0.007). İyi bir aile ortamı çocuğun mutlu olmasını ve kendine güvenmesini sağlamaktadır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is planned in order to compare the self-concepts of 9-16 age group teenagers, which are within the period of indiidual development. The introductory Questionaire Form about the family and children and Piers- Harris' Children's Self-concept Scale is applied for each 100 child taken from the schools and growing foundations under the Ministry of National Education and Ministry of Social Facilities in Bursa. The data obtained from the analysis of children's socio- demographic characteristics and their opinions about themselves and from the comparison of the children's self-concept and sub scale grades. In conclusion, the family's vital role on the psychological and sociological growth of children is clarified. The self-concepts of the children living-growing apart from their families are very much weaker than the one growing near their families (t=2.71, p=0.007). 76