Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yetiştirme yurtlarında barınan çocukların ?Benlik Saygısı?, ?Depresyon?, ?Kaygı? skorlarının ailesi yanında kalan çocuklarla karşılaştırılması
The ?depression? ,?anxiety? and ?self esteem? scores of the Children Who Live in Social Service?s and Society for The Protection of Children?s dormitories in comparison to the children who live with their family.
- Tez No: 203865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Forensic Medicine, Psychology, Social Services
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmamız, `Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı `Yetiştirme Yurtları'nda kalan, `korunmaya muhtaç', 13-19 yaş arası ergenlerin benlik saygısı, kaygı ve depresyon skorlarının değerlendirilmesini amaçlamıştır. Bu kapsamda toplam 86 (46 erkek, 40 kız) ergenle çalışma yapılmış, veriler toplanmıştır.Bulguları kıyaslayabilmek için, sosyoekonomik düzeyi orta olan, deney grubuyla aynı yaş aralığında ve ortalamasında olan, 110 kişilik (62 kız, 48 erkek) bir kontrol grubu oluşturulmuş ve gerekli veriler toplanmıştır.Bulgular, genel olarak bağlanma kuramı (attachment theory) doğrultusunda değerlendirilmiştir. Ayrıca kaygı ve depresyon düzeyleri benlik saygısı ile ilişkisi içerisinde değerlendirilmiştir.Sonuç olarak araştırmamız, önceki literatür bulgularını destekler bir şekilde, kurum bakımında kalan korunmaya muhtaç çocukların aile ortamında gelişen çocuklardan daha düşük benlik saygısı geliştirdiklerini; buna bağlı olarak daha yüksek bir sürekli kaygı ve depresyon düzeyi geliştirdiklerini ortaya koymuştur. Gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak da anlamlılık vermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the self-esteem, anxiety and depression scores of adolescents who are living in some institutions (protected by law). The age range of the children were between 13 and 19. The institutionalized children sample was consisted of 86 adolescents. 40 of them were girls and 46 of them were boys.To compare the findings, we studied with adoelscents whose age range is between 13-19. This adolescents had low socio-economic level. The institutionalized children sample was consisted of 110 adolescents. 62 of them were girls and 48 of them were boys.In generally findings were examined with Attachment Theory. Also anxiety and depression scores are examined with relationship between self-esteem.As a result, our study supported by the literature. Results supported that the adolescents who are living in institutions showed low self-esteem, high anxiety level and high depression level, as compared with housed-children. Differences between two groups were significant.