Yetiştirme yurdunda ve ailesi yanında kalan 14-18 yaş grubundaki gençlerin cinsiyet rolü kimlikleri ile moral gelişimlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
- Tez No: 16981
- Danışmanlar: PROF.DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Yetiştirme yurtlarxnda ve ailesi yanında kalan ve on- dört-onsekiz yaş grubundaki gençlerin cinsiyet rolü kimlikleri ve moral gelişimlerinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu konuda ülkemizde yapılan bir araştırmanın bulunmaması da bu çalışmanın planlanmasına neden olmuştur. Araştırma örneklemi 160`ı yetiştirme yurdunda kalan, 340' ı ailesi yanında yaşayan genç olmak üzere toplam 500 genç ten oluşmuştur, örnekleme seçilen gençlere BEM Cinsiyet Rolü Envanteri ile Değerlerin Belirlenmesi Testi (DİT) uygulanmış tır. Yetiştirme yurdunda kalan gençler ile ailesi yanında kalan gençlerin cinsiyet rolü kimlikleri ile moral gelişimleri bazı değişkenlere göre incelenmiş, grupların cinsiyet rolü kimlikleri ve moral gelişimleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu değişkenleri ile cinsiyet rolü kimlikleri arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı (P > 0.05), kuruma geliş yaşları ile cinsiyet rolü kimlikleri arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptanmıştır (P < 0.05). Ailesi yanında kalan gençlerin cinsiyet, yaş, annenin ve babanın öğrenim düzeyi, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenleri ile cinsiyet rolü kimlikleri arasındaki iliş kinin anlamlı olmadığı saptanmıştır (P > 0.05).207 Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve kuruma geliş yaşlarının moral gelişim evreleri üzerine etkili olmadığı saptanmıştır (P > 0.05). Ailesi yanında kalan gençlerin cinsiyet, yaş, annenin ve babanın öğrenim düzeyi, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenlerinin moral gelişim evreleri üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır (P > 0.05). Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin moral gelişim ev re puanları ile ailesi yanında kalan gençlerin moral gelişim evre puanları arasındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır (p > 0.05). Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin ve ailesi yanında kalan gençlerin cinsiyet rolü kimlikleri arasındaki farkın an lamlı olduğu saptanmıştır (P < 0.05). Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin cinsiyet rolü kimlikleri ile moral gelişimleri arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı saptanmıştır (P > 0.05). Ailesi yanında kalan gençlerin cinsiyet rolü kimlikleri ile moral gelişimleri arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı saptanmıştır (P > 0.05). Araştırma sonuçlarına göre belirsiz cinsiyet rolü özellikleri ve karşıt cinsin özelliklerini taşıyan bireylerin oranının yüksek olduğu saptanmıştır. Bu nedenle çocukların208 cinsiyet rolü çatışmalarına düşmemeleri için ebevyenler çocuklarını kız-erkek farkı gözetmeksizin yetiştirmeli, geleneksel kalıplarla ilgili baskılardan ve otoriter tutumdan kaçınmalı, cinsiyetlerine göre değil yetenek ve becerileri ne göre eğitim almalarını sağlamalıdırlar. Çocuk ve gençlerin moral gelişimlerinin ileri evrelere kadar çıkabilmesi için moral eğitim çocuklara sadece belli değerlerin aktarılması ile değil bireylerin ayrı ayrı bir üst evre doğrultusunda güdülenmesi yolu ile gerçekleştirilmelidir. Aile ortamından uzakta kurumlarda yetişen çocukların cinsiyet rolü kimlikleri ve moral gelişimlerinin sağlıklı ola bilmesi için kurumlarda çocuklarla yakından ilgilenebilecek her iki cinsten yetişkin modellere ihtiyaçları vardır. Bu bakımdan koruyucu aile ve evlat edinme gibi öz ailenin yerini alabilecek bakım şekilleri yaygınlaştırılmalı, kurumlar aile ye benzer küçük gruplar şeklinde düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
209 SUMMARY The purpose of the study has been to examine the sex role identity and moral development of 14-18 year old insti tutionalized adolescents and adolescents from gecekondu areas. The subjects were 160 institutionalized adolescents and 340 adolescents who come from the gecekondu families. Sex role identity was assessed via the Bern Sex Role Inventory (BSRI) which consists of 60 items that have been previously scaled as being desirable for men (masculinity), for women (feminity) or for both men and woman (Neutral). Moral development was assessed via the Defining Issues Test (DIT), a widely used objective test of moral reasoning in which subjects are required to isolate the critical issues in six dilemmas, each of which describes an interpersonal problem encountered by a hypotetical problem situation. In addition to stage scores, the DIT yields a P score that measures the degree to which subjects consider principled responses important in resolving moral problems. Sex role identity and moral development of sample groups have been studied in relation with different variables. Data indicate no significant relations between sex, age, educational level, and sex role identity of institutionalized adolescents (P > 0.05). Relation between children's age when they have been institutionalized and sex role identity was significant (P < 0.05).210 Results indicate that relations between sex, age, edu cation of parents, number of siblings, birth order and sex role identity of adolescents from gecekondu families were not significant (P > 0.05). One-way analysis of variance with moral development of institutionalized adolescents revealded a nonsignificant effect for independent variables (P > 0.05). Moral development of adolescents from gecekondu families was tested via analysis of variance. The data indi cate no significant effects due to sex, age, education of parents, number of siblings and birth order (P > 0.05). Also the findings indicate that there were not relations between adolescents moral reasonings and sex role identity. Moral development stage score differences between two groups were not significant (P > 0.05), but significant differences were found between two groups on the sex role identity variables (P < 0.05).