Çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin çalışanlardaki iş güvenliği farkındalığına etkisi
The effect of occupational health and safety trainings given to employees on the occupational safety awareness of employees
  1. Tez No: 866530
  2. Yazar: EBRU YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Kazalar, Education and Training, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, petrol doğalgaz arama üretim sektöründe çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin çalışanlardaki iş güvenliği farkındalığına etkisi Lüleburgaz'daki TPAO Trakya Bölge Müdürlüğü örneğinde incelenmiştir. Petrol doğalgaz sektörü çok tehlikeli iş kapsamında olup iş sağlığı ve güvenliği anlamında ciddi riskler içermektedir. Çalışmalar esnasında iş kazası ve meslek hastalıkları oluşabilmektedir. Bu durumlarda can ve mal kayıpları yaşanabilmekte bu durum da telafisi mümkün olmayan sonuçlara varabilmektedir. Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesinde petrol doğalgaz arama üretim sektöründe verilen iş sağlığı güvenliği eğitimlerinin çalışanlardaki iş güvenliği farkındalığına etkisini inceleyen bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, toplam 285 çalışan ile iş sağlığı ve güvenliği hakkında bire bir anket yapılarak görüşleri incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan alan araştırmasında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilinci, iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ve kaderciliğe bırakmama konuları konusundaki düşünceleri irdelenmiştir. Anket sonucunda katılımcıların 6331 sayılı Kanun hakkında yeterli seviyede bilgileri oldukları, verilen iş sağlığı güvenliği eğitimleriyle iş güvenliği farkındalıklarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of occupational health and safety training given to employees in the oil and gas exploration and production sector on occupational safety awareness among employees was examined in the example of TPAO Thrace Regional Directorate in Lüleburgaz. The oil and gas sector is a very dangerous business and poses serious risks in terms of occupational health and safety. Work accidents and occupational diseases may occur during work. In these cases, loss of life and property may occur, which may lead to irreparable consequences. In this study, which examines the effect of occupational health and safety training given in the oil and gas exploration and production sector in the Lüleburgaz district of Kırklareli province, on the occupational safety awareness of employees, a survey technique, one of the quantitative research methods, was used. In the research, a one-to-one survey was conducted with a total of 285 employees about occupational health and safety and their opinions were examined. In the field research, employees' thoughts on occupational health and safety awareness, occupational health and safety awareness, and not giving in to fatalism were examined. As a result of the survey, it was determined that the participants had sufficient knowledge about Law No. 6331 and their occupational safety awareness increased with the occupational health and safety training provided.