Sanal örgütlerde örgütsel desteğin iş yeri yalnizliğina etkisinde örgütsel güvenin araci rolü
The mediatory role of organizational trust in the effect of organizational support on workplace loneliness in virtual organizations
  1. Tez No: 866546
  2. Yazar: FEYZA SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geleneksel örgüt yapısından farklı olarak sanal örgütler, zaman ve mekân kısıtlamalarını azaltarak esneklik sağlamaktadır. Bununla beraber sanal örgütler çalışanlar arasında kültürel problemler, iletişim eksikliği ve iş yeri yalnızlığı gibi yeni zorlukları da yapılarında barındırmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı sanal örgütlerde örgütsel desteğin iş yeri yalnızlığına etkisini belirlemek ve bu etkide örgütsel güvenin aracı rolünü ortaya koymaktır. Bu bağlamda Türkiye'de merkezi bulunan iki uluslararası sanal örgütün 202 çalışanından anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Elde edilen verilere yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre örgütsel destek ve örgütsel güven duygusal yoksunluğu azaltıcı bir etkide bulunurken sosyal arkadaşlığı artırmıştır. Diğer yandan sanal örgütlerde örgütsel destek örgütsel güveni anlamlı ve olumlu olarak etkilemiştir. Ayrıca örgütsel desteğin hem duygusal yoksunluğa hem de sosyal arkadaşlığa etkisinde örgütsel güven tam aracı rol oynamıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sanal örgüt yapılarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Virtual organizations, in contrast to traditional organizational structures, offer flexibility by minimizing time and space constraints. But working in a virtual environment also presents additional difficulties for staff members, like language barriers, cultural differences, and workplace loneliness. This study's main goal is to ascertain how organizational support affects workplace loneliness in virtual organizations and how organizational trust mediates this impact. In this instance, 202 workers of two globally operating virtual companies with headquarters in Turkey provided data via a survey method. Regression analysis was performed on the collected data, and the results indicate that organizational support promotes social companionship and reduces emotional deprivation. Furthermore, organizational support has a major and favorable impact on organizational trust in virtual companies. Furthermore, the effect of organizational support on social companionship and emotional deprivation was fully mediated by organizational trust. Based on the study's findings, virtual organizational structure recommendations are given.