Mimarlık bürolarında sanal ortamda iletişim ve işbirliği uygulama olanakları
Application possibilities of communication and collabration in virtual anvironment in architectural offices
- Tez No: 142857
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
MİMARLIK BÜROLARINDA SANAL ORTAMDA İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİ UYGULAMA OLANAKLARI ÖZET Hızla gelişen enformasyon teknolojileri tüm dünyayı değiştirdiği gibi Türkiye'yi de değiştirmektedir. Bu değişimler toplumsal, bireysel ve örgütsel değişimlerdir. Tasarım karmaşık ve işbirliğine dayanan bir süreçtir. Aynı zamanda tasanm farklı insanlann kendi geçmişlerini ve bundan dolayı da tasanm ihtiyaçlarına farklı bakış açılarını kattıkları sosyal bir eylemdir. içinde bulunduğumuz döneme bu bağlamda bakıldığında enformasyon teknolojilerindeki gelişmelerin mimarlık alanı üzerindeki etkilerinin incelenmesinin, sunduğu olanakların belirlenmesinin ve anlaşılmasının büyük önem taşıdığı düşünülmüştür. Buradan yola çıkarak tez çalışmasının başlangıç kısmını oluşturan“Bölüm 2”de enformasyon teknolojilerindeki gelişmeler anlatılmaktadır. Enformasyon teknolojilerindeki gelişmeler bilgisayar sistemlerindeki gelişmelerle başlamaktadır. Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi, ucuzlaması ve daha esnek hale gelmesiyle işyeri içindeki farklı bölümlerin birbirine erişimi sağlamıştır ve bu da kurulmuş olan veri sistemlerinin faydalılığını ortaya çıkaran bir yönelme oluşturmuştur. Enformasyon teknolojilerinin etkileri genel olarak beş ana başlık altında incelenebilmektedin odağın bireye kayışı, verinin enformasyona dönüşümü, insan - bilgisayar ortaklığının gelişimi, merkezi kontrol uygulamalannın geçerliliğini yitirmesi ve bilgi tabanlı organizasyonlann gelişimi. Bölüm 3'de enformasyon teknolojilerinin mimarlık alanındaki etkileri ve katkıları anlatılmaktadır. Bu etkiler genel olarak dörde aynlmaktadın mimari mekana etkileri, mimari tasanma etkileri, mimari çalışma ortamına etkileri, mimari örgütlere etkileri. Enformasyon teknolojilerinin mimari mekan üzerindeki etkileri, geleneksel yöntemlerin yerini enformasyon teknolojilerinin desteklediği yeni yöntemlerin alması sonucu değişen mekansal ihtiyaçlardan oluşmaktadır. Mimari tasanm üzerindeki etkileri, yeni teknolojilerin kullanılmasının sağladığı olanakları ve bunların kullanılması sırasında karşılaşılabilcek zorluklardan bahsetmektedir. Çalışma ortamı üzerindeki etkileri ise ofis ortamı içerisinde gerek örgütsel gerekse bireysel alandakideğişikleri incelemektedir. Mimari örgütlere etkileri ise firma içerisinde karar verme süreçlerindeki değişimleri temel almaktadır. Bölüm 4'te sanal tasanm stüdyosu kavramı detaylı olarak açıklanmaktadır. Tasanm karmaşık ve işbirliğine dayanan bir süreçtir. Çok nadiren bir tasarımcı müşteri, yatırımcı, üretici ya da diğer tasarımcılarla etkileşime geçmeden bir tasarım problemine çözüm üretebilir. Geleneksel tasanm stüdyoları tasarımcıların bireysel veya bir takımın parçası olarak çalıştığı, proje sürecinde tasarımcıların ihtiyaç duydukları bütün araçları ve kaynaklan içeren yerlerdir. Sanal tasanm stüdyoları temel olarak geleneksel tasanm stüdyolanna çok benzerler. Tasanm stüdyosu tanımlamasının başına gelen“sanal”kelimesi eylemin“gerçek olmayan”elektronik ortamda geçtiğini ifade etmektedir. Geleneksel tasanm stüdyolannda olduğu gibi sanal tasanm stüdyolan da bir“alan”a veya“ortarrTa gereksinim duyar ancak bu ”ortam“a bilgisayarla ulaşılabilir ve ağ üzerinde bir yerlerdedir. Daha da önemlisi gerekli ağ yeterliliklerine sahip herhangi bir bilgisayarla bu ortama ulaşılabilinir, bulunulmakta olan konum önemli değildir. Bunlara bağlı olarak, sanal tasarım stüdyolan ”tasarımcıların küresel konumlanndan bağımsız olarak bireysel veya bir takımın parçası olarak çalıştıktan yer" olarak tanımlanabilir. Sanal tasanm stüdyoları, yaygın sanal tasanm stüdyolan ve merkezi sanal tasarım stüdyolan olarak genelde ikiye ayrılmaktadırlar. Yaygın sanal tasarım stüdyolannda ağdaki her nokta tümüyle nokta içinde çalışacak bir dizi araç içerir. Bütünleşme bir noktadan diğerine enformasyon akışı sağlayacak bir grup uyumlu aracın belirlenmesine bağlıdır. Bütünleşme açısından ikiye ayrılırlar: bütünleşik olmayan sanal tasanm stüdyolan ve bütünleşik sanal tasarım stüdyoları. Merkezi sanal tasarım stüdyolan ise Ağdaki her nokta verilerin desteklenmesi ve tüm noktaların iletişim ihtiyacının karşılanması için merkezi sunucunun eşgüdümüyle çalışacak bir dizi araca sahiptir. Bu tip ortamlar kullanıcı/sunucu paradigmasıyla çalışırlar ve platformlardan bağımsızdırlar. Bu yeni gelişmekte olan ortamın fonksiyonelliği internet protokolleriyle ve sanal doku metaforuyla sınırlanmaktadır. Teknolojik altyapısı sanal tasanm stüdyosu ortamlarında yüksek derecede özelleştirilehilmeye ve kolayca uyum sağlamaya olanak verir. Merkezi ortamlar, masaüstü metaforu ve alan metaforu olmak üzere iki şekilde oluşturulabilir. Bölüm 5'te bütünleşik sanal tasanmstüdyolanndan bahsedilmektedir. Tasarımda, yazı ve resim işlemede, iletişimde, çizelgelerde ve enformasyon yönetiminde bütünleşik uygulamalar içerir. Bu ortamlardaki nesneler ve bu nesnelere karşılık gelen uygulamalar arasındaki büyük uyum işbirliğine dayanan enformasyon yönetiminde otomatikleşmeyi ciddi bir biçimde artırır. Teknolojik altyapısı genellikle xiplatformlara bağımlıdır. Bu sebeple mevcut sistemlere uygulanmasında zorluklar vardır. Bu problem dikkatli bir seçim ve bileşenlerin düzenlenmesiyle aşılabilir. Bütünleşik sanal tasarım stüdyolan, bu bölüm kapsamında, bütünleşme koşullan ve arayüz tasarımı, yönetim ve işbirliği, iletişim ve işbiriiği ve proje enformasyonunun sağlanması, depolanması ve güncelleştirilmesi başlıktan altında incelencelenmektedir. Bölüm 6'ün konusu mimadik bürolarinda sanal tasarim stüdyosu uygulama olanaklar! ve kısıtlamalardır. Ortaklaşa tasarım için bilgisayar desteğinin kullanılması henüz gelişiminin ilk evrelerindedir. Enformasyonun ve iletişimin birbirinden farklı özelliklere sahip olan bilgisayar, yazılım ve donanımlardan oluşmuş sistemler arasında bütünleşmesi için alınması gerekli uzun bir yol vardır. Sanal tasanm stüdyolarındaki iletişim kısıtlamalan genel olarak iki ana başlık altında incelenebilmektedin ortamdan kaynaklanan kısıtlamalar, sosyal kısıtlamalar. Bölüm 7 ise anket çalışmasını temel alan bir alan çalışmasından ve bunun değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Anket çalışması özellikle enformasyon teknolojilerini kullanmaya meyilli firmaların yöneticileri arasında yapılmıştır. Bu ankette katılımcılardan hangi aşamalarda, hangi yazılımı, ne amaçla kullandıktan sorulmuştur. Bölüm 8 sonuç kısmını oluşturmaktadır ve genel olarak yapılan çalışmanın ve Türkiye'deki durumun değerlendirmesini içermektedir. xıı
Özet (Çeviri)
APPLICATION POSSIBILITIES OF COMMUNICATION AND COLLABORATION IN VIRTUAL ENVIRONMENT IN ARCHITECTURAL OFFICES SUMMARY As the whole world, great changes occurs in Turkey because of the the rapidly growing structure of information technologies. These are social, personal and organizational changes. Design is a complex and collaborative process. At the same time design is a social action that people reflect their backgrounds and their different dimensions to design requirements. In this period it's thought that searching the impacts and defining the possibilites of information technologies on architectural issues is very important. Accordingly the developments on information technolojies are told the in the first part of this thesis. The developments on information technology begins with the developments of computer systems. By the being easily acquired, becoming more flexible and widespread acceptance of computer sytems obtained different departments in a firm to access each other. That constituded a trend which revealed the effectiveness of the installation of data systems In general the effects of information technology is classified in 5 parts: the moving focus to individual, transformation of data to information, human-computer interaction, demolition of centralised control ideas and the developments of knowledge based organizations. In chapter 3 the effects and the contributions of information technology on architectural issues is told. In general these effects can be classified in four parts: the effects on architectural space, effects on architectural design, effects on architectural workspace and effects on architectural organizations. The substitution of new methods supported by information technology for traditional methods caused effects on architectural space like the changes of spatial requirements. The effects on architectural design can be summarized as the possibilities and the difficulties that can be met on use. In the part“effects on architectural workspace'' organizational and individual changes within office caused by the new technology. ”The effects on architectural organizations“ is based on the changes of decision making process within the office. XIIIIn chapter 4 the concept of virtual design studios is told. Design is a complex and a collaborative process. Rarely a design problem can be solved by the designer without interaction of the other designers, clients, experts of other diciplines, suppliers, etc. Traditional design studios are the places that designers work as an individual or a part of a team where the required resources and tools can be found by the project process. Commonly it can be told that the virtual design studios and traditional studios are very similar. The word ”virtual“ expresses that the action occurs in the ”unreal“ electronic environment. As traditional studios, a ”space“ or an ”environment" is required in virtual design studios but it can only be reached by computers and somewhere on the net. Moreover, it's possible to access to the environment by any computer having capabilities of net, the location is unimportant. Accordingly, virtual design studios can be defined as a space that designer work individually or as a part of team without locations! restrictions. Virtual design studio environments are divided into two: distributed virtual design studio environment and centralised virtual design studio environment. In distributed virtual design studios each of the nodes contains several tools to work within the node. Integration depends on a group of appropriate tools to obtain information flow from one node to another. The distributed virtual design studios are generally divided into two: loosely coupled virtual design studios and tightly integrated virtual design studios. The centralised virtual design studio environments are maintained with a group of tools to support the data and to meet the communication needs of the nodes by the coordination of the central server within the nodes. That type of environments work with the paradigm of client/server and are free from the platforms. The functionality of this newly grown environment is limited with the internet protocols and web metafor. If s technological infrastructure allows high level of customization and easy adaptation in virtual design studio environment. The centralised virtual design studios are divided into two metaphors: the desktop metaphor and the place metaphor. In chapter 5 tightly integrated virtual design studios are told. It contains integrated tools for design, text and image processing, communication, scheduling and information management. In this environment, the harmony between the objects and their equivalent tools automatize the information management based on the collaboration. The infrastructure of the technology depends on platforms. That creates difficulties to apply it to the existing systems. That problem can be solved by a careful selection and the arrangements on components. xivThe tightly integrated virtual design studios are researched in four topics: integration agreements and interface design, management and collaboration, communication and collaboration, handling project information, library support and currency. In chapter 6 the application possibilities and the difficulties of virtual design studios in architectural offices. The use of computer support for collaborative design is in its first phase. There is a long way for integration of information and communication between systems with different configurations of computers, softwares and hardware. Generally there are two types of communication difficulties in virtual design studios: difficulties caused by the environment and social difficulties. Chapter 7 is based on an area work containing a questionaire and the evaluation of that questionaire. The questionaire is hold within the managers of firms that have tendencies to use the information technology. In this questionaire the participants are asked for the tools that they use and their purposes for using these tools. In chapter 8 conclusion part takes place and contains evaluation of the study and the present condition in Turkey. xv