Deniz yoluyla yük taşımalarında yük sigortacısının kanuni halef sıfatıyla zarar sorumlusu taşıyana karşı rücu davası
Subrogation action of cargo insurer as legal successor liable for damage in sea cargo transportation against the carrier
  1. Tez No: 866550
  2. Yazar: EREN CAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ŞEKER ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışması MEF Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne sunulmak üzere hazırlanmıştır. Tez çalışmasının konusunu“Deniz Yoluyla Yük Taşımalarında Yük Sigortacısının Halef Sıfatıyla Zarar Sorumlusu Taşıyana Karşı Rücu Davası”oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Türk Borçlar Hukukunda düzenlenmiş olan halefiyet incelenmiştir. Yapılan bu inceleme ile halefiyet kavramı irdelenmiş, benzer kavramlar olan rücu hakkı ve alacağın devri kavramları ile arasındaki farklar açıklanmıştır. İlk bölümde ayrıca 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 1472. maddesinde düzenlenmiş olan sigortacının kanuni halefiyeti detaylıca incelenmek suretiyle açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde sigortacının kanuni halefiyetinin şartları ve bilhassa yük sigortacısının kanuni halefiyetinin şartları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde yük sigortacısının, sigortalısının haklarına hangi şartlarda kanunen halef olacağı ayrıntılı bir şekilde açıklanarak ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise navlun sözleşmesinin tanımı yapılmak suretiyle taşıyanın sorumluluğu incelenmiştir. Bu bölümdeki incelemede taşıyanın taşınan yükün zayi olmasından, hasara uğramasından ve geç teslim edilmesinden doğan sorumluluğu üzerinde durularak yük sigortacısının hangi şartlarda taşıyana rücu edebileceği açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca taşıyanın mutlak ve muhtemel sorumsuzluk halleri açıklanarak yük sigortacısının bu hallerde taşıyana karşı rücu davası açamayacağı değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise yük sigortacısının zarar sorumlusu taşıyana karşı açacağı rücu davası incelenmiş ve söz konusu dava hakkında usulü ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bölümde rücu davasının niteliği, sınırı, hukuki sebep ve konusu, görevli ve yetkili mahkeme, ispat yükü, itiraz ve defiler, faiz ve zamanaşımı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master's thesis is prepared for submission to MEF University Institute of Social Sciences. The subject of the thesis is defined as the“Subrogation Action of Cargo Insurer as Legal Successor Liable for Damage in Sea Cargo Transportation against the Carrier.”In the first chapter of the study, the legal successorship regulated in the Turkish Law of Obligations is examined. Through this examination, the concept of successorship is scrutinized, and the distinctions between similar concepts such as the right of recourse and assignment of receivables are elucidated. This chapter also provides a detailed overview of the legal successorship of the insurer as regulated in Article 1472 of the Turkish Commercial Code No. 6102. The second chapter focuses on the conditions of the legal successorship of the insurer, particularly the conditions of the cargo insurer's legal successorship. This section thoroughly explains the circumstances under which the cargo insurer will legally succeed to the rights of the insured. The third chapter defines the carriage contract, examining the liability of the carrier. Emphasis is placed on the carrier's responsibility for the loss, damage, and late delivery of the transported cargo, clarifying the conditions under which the cargo insurer can seek recourse against the carrier. This chapter also evaluates both absolute and probable cases of carrier non-liability, stipulating that the cargo insurer cannot file a recourse lawsuit against the carrier in these instances. The final chapter of the study scrutinizes the recourse lawsuit that the cargo insurer would file against the carrier liable for damages, providing a detailed explanation of the procedural aspects of the lawsuit. This section highlights the nature, limits, legal grounds, subject matter, competent court, burden of proof, objections and defenses, interest, and statute of limitations of the recourse lawsuit.