Jenny Saville ve Cecily Brown'un resimlerinde figür-mekân ilişkileri
Figure and space relations in the paintings of Jenny Saville and Cecily Brown
  1. Tez No: 866549
  2. Yazar: DEFNE DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. RUKEN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Resim sanatının tarih boyunca en önemli unsurlarından biri figür-mekân ilişkileri ve buna bağlı olarak kompozisyon olmuştur. Toplumsal inançlar ve düşünsel yaklaşımlar ekseninde şekillenen mekân kavramının değişimi farklı dönemlerde ortaya koyulan eserlerde görülebilmektedir. Geç Rönesans döneminde örneğin, kavramsallığa dayanan mekân anlayışı yerine, resimde üç boyutlu bir etki yaratmaya yönelik yanılsamacı mekân anlayışı yaygınlaşmıştır. Zaman içerisinde sanatta mekân kavramı daha da sorgulanır duruma gelmiştir. Diğer Modernizm akımlarında olduğu gibi, Dışavurumculuk ve sonrasında ortaya çıkan Yeni Dışavurumculuk hareketinde de resimde figür-mekân ilişkileri farklı bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada, Yeni Dışavurumculuk akımının en önemli sanatçılarından olan Jenny Saville ile Cecily Brown'un çalışmaları bu değişen figür-mekân ilişkileri etrafında incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, resim sanatında genel olarak figür ve mekân ilişkisine değinilmiş ve sanat tarihi boyunca bu ilişkinin hangi aşamalardan geçtiği ele alınmıştır. Daha sonra, Yeni Dışavurumculuk hareketinden bahsedilmiş ve bu hareketin tarihi gelişimi ile figüratif resimdeki yansımalarına odaklanılmıştır. Akımın önemli temsilcilerinden Jenny Saville ile Cecily Brown'un hayatı, sanatsal duruşu ve eserleri ise resimlerindeki figür-mekân ilişkileri bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of the art of painting throughout history has been the figure-space relations and accordingly the composition. The change in the concept of space, which is shaped on the axis of social beliefs and intellectual approaches, can be seen in the works produced in different periods. In the late Renaissance period, for example, instead of the conceptual understanding of space based on conceptuality, the illusionistic understanding of space aimed at creating a three-dimensional effect in painting became widespread. Over time, the concept of space in art has become more and more questioned. As in other Modernism movements, in Expressionism and the New Expressionism movement that emerged after it, the figure-space relations in painting have gained a different dimension. In this study, the works of Jenny Saville and Cecily Brown, two of the most important artists of the New Expressionism movement, are analysed around these changing figure-space relations. In the first part of the study, the relationship between figure and space in the art of painting is mentioned in general and the stages through which this relationship has passed throughout the history of art are discussed. Then, the New Expressionism movement was mentioned and the historical development of this movement and its reflections in figurative painting were focused on. The life, artistic stance and works of Jenny Saville and Cecily Brown, who are important representatives of the movement, are evaluated in the context of figure-space relations in their paintings.