Sosyal mesaj içerikli tipografik illüstrasyon ve animasyonlar
Typographic illustrations and animations with social messages
- Tez No: 866573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REMZİ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde herhangi bir yerde durup etrafımızı incelediğimizde pek çok görsel iletişim unsuruyla karşılaşırız. Bu görsel iletiler tanıtım, uyarı veya bilgi amaçlı olabilmektedir. Sosyal yaşantımızda karşılaştığımız sorunlara ışık tutmak amacıyla oluşturulmuş pek çok görsel ileti unsuruna, çevremizde hemen her yerde rastlamak mümkündür. Bir mesajı iletmek için kullanılan görsel iletilerin başında tipografi ve illüstrasyon gelmektedir. Bu çalışmada da verilmek istenen sosyal bir mesajı, alıcıya daha etkili bir şekilde iletmek için illüstrasyonu tipografiyle bir araya getirerek oluşturduğumuz görsellerin önemi üzerinde durulmaktadır. Tipografik illüstrasyonlar, bir mesajı iletmek için kullanılan illüstrasyonların anlamını, bir yazının sunum şekli olan tipografi ile daha güçlü hale getirmek maksadıyla oluşturulmuş görsellerdir. Bu görsellerin seri çizimlerinin hareketlendirilmesiyle oluşturulan kısa animasyonlara da araştırmada yer verilmektedir. Araştırmanın ilk bölümünde, iletişim ve görsel iletişim unsurlarıyla ilgili genel bir giriş yapılarak problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve tanımları verilmiştir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi kapsamında iletişim, sosyal mesaj ve görsel iletişim unsurları ele alınarak illüstrasyon, animasyon ve tipografi terimlerine yer verilmiş ve bu kavramların tarihi gelişimleri ile kullanım alanlarına değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde tipografi, illüstrasyon ve animasyon ilişkilerine değinilerek sosyal mesajların bu teknikler üzerinden nasıl ele alındığı örnekler üzerinden anlatılarak incelenmiş ve daha önce konuyla ilgili yapılan araştırmalara değinilmiştir. Araştırmanın yöntemi bölümünde ise yöntem, verilerin toplanması, verilerin analizi bölümleriyle araştırmanın yöntem ve tekniğiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra ise elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmanın nihai sonucu verilmiştir. Bu araştırma kapsamında tipografi ile oluşturulmuş sosyal mesaj içerikli görsel anlatımlar ve bunlar üzerine yapılmış araştırmalar içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması stratejisi ve verilerin analizinde içerik analizinin kullanıldığı bu çalışmada sosyal mesaj içerikli illüstrasyon ve animasyonların tipografi ile nasıl daha etkili hale getirildiği ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan detaylı veri taramaları ve konuyla ilişkili görsellerin incelenmesi sonucunda tipografinin kullanıldığı illüstrasyon ve animasyonun iletisini daha etkili bir şekilde ortaya koyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, when we stand anywhere and examine our surroundings, we encounter many visual communication elements. These visual messages may be for promotional, warning or informational purposes. It is possible to come across many visual message elements created to shed light on the problems we encounter in our social life, almost everywhere around us. Illustration and typography are the primary visual messages used to convey a message. In this study, we will focus on the importance of the visuals we create by combining illustration with typography in order to convey a social message to the recipient more effectively. Typographic illustrations are visuals created to make the meaning of the illustrations used to convey a message stronger with typography, which is the form of presentation of a text. Short animations created by animating serial drawings of these visuals will also be included in the research. In the first part of the research, a general introduction was made about communication and visual communication elements and the problem situation, purpose, importance, limitations and definitions of the research were given. Within the scope of the theoretical framework of the research, communication, social message and visual communication elements are discussed; The terms illustration, animation and typography are included and the historical developments and usage areas of these concepts are mentioned. In addition, in this section, the relationships between typography, illustration and animation are touched upon, how social messages are handled through these techniques are explained and examined through examples, and previous research on the subject is mentioned. In the method section of the research, information about the method and technique of the research is given in the sections of method, data collection, and data analysis. Then, the final result of the research was given in line with the findings obtained. Within the scope of this research, visual expressions with social message content created with typography and the research conducted on them were examined using the content analysis technique. In this study, which used case study strategy and content analysis technique, one of the qualitative research methods, it was aimed to reveal how illustrations and animations with social message content were made more effective with typography. As a result of detailed data scanning and examination of images related to the subject, it is seen that illustrations and animations using typography convey the message more effectively.