Okul çocuklarında (7-12 yaş) görülen enürezis ve enkoprezis sıklığının aile tutumu ile ilişkisi
Density and relation with parent attitude of enuresis and encopresis in schoolage children (7-12 age)
  1. Tez No: 86658
  2. Yazar: MİNE HIZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışma, enürezis ve enkoprezis sıklığını belirlemek ve aile tutumu ile ilişkisini tanımlamak amacı ile tanımlayıcı nitelikte olup, 1999 tarihinde K.K.T.C. Milli Eğitim Bakanlığı 'ndan gerekli izin alındıktan sonra Lefkoşa bölgesinde basit tesadüfi yöntemle seçilen evreni oluşturan 7-12 yaş arasındaki 1480 çocuktan tabakalı Orneklem yöntemi ile seçilen 375 çocukta gerçekleştirildi. Çalışma verileri,çocukların tanıtıcı bilgileri ve euQrezİB,enkoprezis durumunu belirleyici anket formu ve Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölflmfl'nde Doç.Dr. Güney Le Compte J)oç.Dr. Ayhan Le Compte ve Serap özer tarafından uyarlaması yapılan PARİ (Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu ölçeğinin çocukların annelerine doldurtulmasıylaelde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde Microsoft Word Excell programı yüzdelik,ortdama,varyan8, t ve ki-kare testi kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre; Çocukların % 9.60'ının enürezis % 1.60'ının enkoprezis olduğu belirlenirken,okul çocuğunda enürezis ve enkoprezis görülme sıklığı ile görülmeme sıklığı arasında çok ileri düzeyde anlamlı fark saptamnıştır.Annelerin Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu ölçeği boyutlarından“Aşırı Koruyuculuk ve Baakı.disiplin”boyutlarım diğer boyutlara göre daha çok benimsediklerine rastlanırken,enürezisi ve enkoprezisi olan olmayan aile tutum ölçeği ortalamaları ile karşılaştırılması anlamlı bulunmamışür. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is done among 375 children chosen by class sample method among 1480 (7-12 age) school children chosen by simple coincidence method in Lefkoşa after taking necessary permission from National Education Ministry of T.R.N.C.in 1999 to point out density and relation with family manner of enuresis and encopresis. Study datums filling by children's mothers ara obtained by a questioner form to point out children's knowledge information and enure8İ8,encopresis and PARI (Parental Attitude Reserch Instrument) which is accommodated by Hacettepe University Psychology Department staff Doç.Dr. Güney Le CompteJDoç.Dr.Ayhan Le Compte and Serap özer. Datums are evaluated by using per8entage,avarage,variance,t and ki square test of Microsoft Excell Programme. According to the results.datums show mat 9.60 % of children are enttresis,1.60 % of children are encopresisjt is evaluated that appearance or unappearance of density of enuresis and encopresis among Bchool aged children are really different ThİB study also shows that mothers appropriate Excessive Defense and OppressionJDiscipline more man other in PARI scalee.Comparison of relation of family manner scale average among families which have or haven't got enuresis and ancopresis are not found meaningful. 35