Planlı eğitimin erkeklerin aile planlaması yöntemlerine ilişkin bilgi ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 86659
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ EREFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
81 ÖZET Bu çalışma, erkeklerin aile planlaması konusunda bilgi düzeylerini belirlemek, konuya ilişkin tutumlarını değerlendirerek, hemşireler tarafından verilen planlı sağlık eğitiminin aile planlaması konusunda erkeklerin bilgi ve becerilerini artırarak konuya ilişkin tutumlarını olumlu yönde değiştirmek amacıyla eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel bir alan çalışması olarak planlanmıştır. Çalışma, bütün deneklere öntest uygulama, sadece deney grubuna planlı eğitim verme ve bir hafta sonra tekrar her iki gruba sontest uygulana şeklinde planlanmış. 1 Aralık 1998-1 Nisan 1999 tarihleri arasında E.Ü.T.F. Üroloji A.B.D. polikliniğinde ve özel öğretim üyesi muayene ünitesinde yapılmıştır. Çalışmaya 123 deney, 123 kontrol olmak üzere 246 denek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY This study was done to determine male information level about the family planning, evaluate their manner about the subject, to change their altitude by giving education about family planning methods with the special help of nurses. In this study, firstly a pretest was applied to all subjects, then education was given only to the experimental group and after a week a final test was applied to all subjects. Between 1998 December 1st and 1999 April 1st, 246 subjects were questioned in Ege University Medical Faculty Urology Department. All the subjects were divided equally to an experimental and a control group.