Lizozim tayini için lizozim baskılanmış yüzey plazmon rezonans çipler
Lysozyme imprinted surface plasmon resonance chips for lysozyme detection
  1. Tez No: 866594
  2. Yazar: ŞEYMA ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Vücutta doğal bir antimikrobiyal savunma mekanizmasına yardımcı olan lizozim, çeşitli dokularda bulunarak mikroorganizmaların hücre duvarlarını parçalayarak etki gösterir. Bu özelliği sayesinde, vücudu bir dizi patojen mikroorganizmadan koruyan önemli bir bileşen olarak kabul edilir. Alzheimer, Chron gibi bazı hastalıkların teşhisi için lizozim tespiti kritik bir öneme sahiptir. Bu tez çalışması, moleküler baskılama tekniğini kullanarak hazırlanan lizozim baskılanmış yüzey plazmon rezonans (SPR) sensörlerin, sulu çözeltiler ve yapay örnekler üzerinde lizozim tayini için kullanılmasını içermektedir. Altın nanopartiküllerin (AuNP) kullanıldığı bu çalışmalarda, AuNP'lerin sağladığı sinyal kazancı dikkat çekicidir. Lizozim baskılanmış polimerik film (MIP), lizozim baskılanmış altın nanopartikül temelli polimerik film (AuNP-MIP) ve baskılanmamış altın nanopartikül temelli polimerik film (AuNP-NIP) SPR sensörleri, analizler ve karşılaştırmalar üzerinden detaylı bir şekilde incelenmiştir. Baskılanmış ve baskılanmamış biyosensörlerin lizozim tespit duyarlılığı, lizozim çözeltileri (pH: 7.4 fosfat tamponunda), yapay idrar, yapay gözyaşı ve yapay plazma kullanılarak araştırılmıştır. Lizozim baskılanmış ve altın nanopartikül kullanılarak hazırlanan sensörler, baskılanmamış ve altın nanopartikül kullanılarak hazırlanmış sensörlere göre lizozime daha fazla duyarlılık göstermiştir. Adsorpsiyon kinetiklerinin belirlenmesi için farklı derişimlerde lizozim çözeltileri kullanılmıştır. AuNP-MIP SPR sensörde kinetik analiz verileri kullanılarak en düşük tayin limiti (LOD) 0.008 µg/mL ve en düşük miktar limiti (LOQ) 0.026 µg/mL olarak hesaplanmıştır. MIP sensörlerde ise bu değerler LOD 0.095 µg/mL iken LOQ 0.317 µg/mL olarak belirlenmiştir. Lizozim baskılanmış AuNP-MIP ve MIP sensörlerin seçiciliğini göstermek için lizozim, miyoglobin ve hemoglobin yarışmacı ajanları kullanılmıştır. Seçicilik deneyleri sonucunda, lizozimin hazırlanan AuNP-MIP ve MIP sensörlere yüksek seçicilik ve duyarlılıkta olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, lizozim tespiti alanında yeni ve etkili sensörlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lyzozyme, a natural antimicrobial defense mechanism in the body, acts by breaking down the cell walls of microorganisms and is found in various tissues. Due to this property, it is considered an important component that protects the body from a range of pathogenic microorganisms. The detection of lysozyme is crucial for the diagnosis of certain diseases such as Alzheimer's and Crohn's. This thesis involves the use of molecular imprinting techniques to prepare lysozyme-imprinted surface plasmon resonance (SPR) sensors for the determination of lysozyme in aqueous solutions and artificial samples. In these studies, gold nanoparticles (AuNPs) are used, and the signal amplification provided by AuNPs is remarkable. Lyzozyme-imprinted polymeric film (MIP), lysozyme-imprinted gold nanoparticle-based polymeric film (AuNPMIP), and non-imprinted gold nanoparticle-based polymeric film (AuNP-NIP) surface plasmon resonance (SPR) sensors have been thoroughly examined through analyses and comparisons. The lysozyme detection sensitivity of imprinted and non-imprinted biosensors is investigated using lysozyme solutions (pH: 7.4 phosphate buffer), artificial urine, artificial tears, and artificial plasma. Sensors prepared with lysozyme imprinting and gold nanoparticles show higher sensitivity to lysozyme compared to non-imprinted and gold nanoparticleprepared sensors. Lysozyme solutions at different concentrations are used to determine the adsorption kinetics. Using kinetic analysis data from AuNP-MIP SPR sensors, the limit of detection (LOD) is calculated as 0.008 µg/mL, and the limit of quantification (LOQ) is 0.026 µg/mL. For MIP sensors, these values are determined as LOD 0.095 µg/mL and LOQ 0.317 µg/mL, respectively. To demonstrate the selectivity of lysozyme-imprinted AuNP-MIP and MIP sensors, competitive agents such as myoglobin and hemoglobin are used. Selectivity experiments show that lysozyme exhibits high selectivity and sensitivity for the prepared AuNP-MIP and MIP sensors. The results of this study contribute to the development of new and effective sensors in the field of lysozyme detection.