Gediz graben sistemine ait Akçapınar ve Salihli segmentlerinin paleosismolojik hendek çalışmaları ile incelenmesi
The investigation of the Akçapinar and Salihli segments of the Gediz graben system through paleoseismological trench studies
  1. Tez No: 866593
  2. Yazar: BAHADIR SEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ÖZSAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Gediz Grabeni, KB-GD doğrultusunda yaklaşık 140 km uzunluğunda ve tektonik olarak son derece aktif bir grabendir. Bozdağ Horstu ile sınır oluşturan bu alan, Pliyo-Kuvaterner yaşlı alüvyal yelpazeleri kesen belirgin dik açılı normal faylarla çevrilidir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Gediz Nehri tarafından sulanan bu çöküntü alanında yaşayan tüm medeniyetler, deprem gerçeğiyle yüzleşmiştir. Özellikle, döneminin büyük bir yerleşimi olan Sart Antik Kenti gibi şehirler, depremler nedeniyle terk edilmiştir. Depremlere sebep olan bu fayları daha iyi anlamak için, Bozdağ Horstu'na ait 174 drenaj havzasında morfometrik analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, Gediz Grabeni'nin güney kenarının son derece aktif olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında, sismik boşluk olarak belirlenen Akçapınar-Salihli segmentleri üzerinde iki adet paleosismolojik hendek açılmıştır. Her hendekte iki eski deprem izine rastlanmıştır. 14C yaşlandırma yöntemiyle tarihlenen bu depremlerin, Sart Antik Kenti'ni etkilemiş tarihsel depremlerle örtüştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Gediz Graben is about 140 km long and oriented in the NW-SE direction, and it is a highly active tectonic graben. This area, forming boundary with the Bozdağ Horst, is surrounded by prominent normal faults cutting through Plio-Quaternary alluvial fans. This depression area, irrigated by the Gediz River and hosting many civilizations throughout history, has confronted all residing civilizations with the reality of earthquakes. Especially cities like Sart Ancient City, which were significant settlements of their time, have been abandoned due to earthquakes. To better understand the faults causing these earthquakes, morphometric analyses were conducted in 174 drainage basins belonging to the Bozdağ Horst. These analyses determined that the southern margin of the Gediz Graben is highly active. In light of these findings, two paleoseismological trenches were opened on the Akçapınar-Salihli segments, identified as seismic gaps. In each trench, traces of two ancient earthquakes were found. These earthquakes, dated using the 14C dating method, are observed to coincide with historical earthquakes that affected the Sardes Ancient City.