Avrupa Birliği'nin enerji bağımlılığının giderilmesinde Türkiye'nin rolü
Türkiye's role in elimination of energy dependence of European Union
  1. Tez No: 866621
  2. Yazar: İCLAL YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Avrupa ve Türkiye'nin enerji bağımlılığının azaltılması ve akabinde giderilmesi için; Hazar, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu enerji potansiyelinin araştırılması ile birlikte bu potansiyelin Türkiye üzerinden Avrupa Birliğine taşınmasının doğuracağı muhtemel sonuçları irdelemek bu araştırmanın amacıdır. Bu araştırma kapsamında Türkiye ve Avrupa Birliğinin enerji bağımlılıkları resmi kurum ve kuruluşların yıllık enerji sektörü raporları ile ortaya konmuştur. Enerji güvenliği ve enerji güvenliğine bağlı enerji çeşitliliği, alternatif enerji, enerji bağımlılığı enerji diplomasisi gibi kavramlar tanımlanmıştır. Araştırma için literatür taraması yapılarak çeşitli kitap, makale ve resmi istatistiklerden yararlanılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde Avrupa ve Türkiye enerjide ithal enerjiye bağımlıdır. Orta Doğu, Doğu Akdeniz ve Hazar havzasında bulunan enerji kaynakları Avrupa ve Türkiye'nin enerji bağımlılığını azaltabilecek ve enerji çeşitliliği sağlayabilecek seviyededir. Türkiye'nin bulunduğu coğrafya incelenerek var olan ve gelecekte yapılması muhtemel enerji projelerine yer verilmiştir. Avrupa Birliğine taşınacak olan enerjinin Türkiye üzerinden boru hatları ile yapılması en ekonomik ve en güvenli yol olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'nin üstleneceği bu rol Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine doğrudan etki edecektir. Türkiye'nin bulunduğu coğrafya enerji arz ve talep eden ülkelerin çok sayıda bulunduğu ve sıkça uluslararası krizlere sahne olan bir coğrafyadır. Özellikle Avrupa Birliğinin enerji güvenliğinin sürdürülebilmesi, Rusya'ya olan bağımlılığın azaltılması ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi Türkiye'nin oynayacağı rol ile yakından ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In order to reduce and subsequently eliminate the energy dependency of Europe and Türkiye; The aim of this research is to investigate the energy potential of the Caspian, Eastern Mediterranean and the Middle East, as well as to examine the possible consequences of transporting this potential to Europe via Türkiye. Within the scope of this research, the energy dependencies of Türkiye and Europe are revealed by the annual energy sector reports of official institutions and organizations. Concepts such as energy security and energy diversity related to energy security, alternative energy, energy addiction and energy diplomacy have been defined. A literature review was conducted for the research and various books, articles and official statistics were used. As a result of the research, Europe and Türkiye are dependent on imported energy. The energy resources in the Middle East, Eastern Mediterranean and the Caspian basin are at a level that can reduce the energy dependency of Europe and Türkiye and provide energy diversity. By examining the geography of Türkiye, existing and possible energy projects in the future are included. Conducting the energy to be transported to Europe via pipelines through Türkiye stands out as the most economical and safest way. This role that Türkiye will undertake will directly affect Türkiye's international relations. The geography in which Türkiye is located is a geography where there are many countries that supply and demand energy and which is frequently the scene of international crises. In particular, sustaining Europe's energy security, reducing dependence on Russia and diversifying energy resources are closely related to the role Türkiye will play.