The increasing Iranian influence in Syria since 2011: Unveiling threads of a non-military penetration
Suriye'de 2011 sonrası artan İran etkisi: Gayrı askeri nüfus örüntüsünün çözümü
- Tez No: 866620
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, 2011'den beri İran'ın Suriye'deki etkisinin artışını ele alırken özellikle dini, eğitim, kültür ve demografi gibi askeri olmayan stratejilere odaklanmaktadır. Tez, 2011 krizinin, başlangıçta Esad rejiminin istikrarına bağlı olan İran'ın bölgesel çıkarlarına yönelik ilk zorluklarına rağmen, sonunda etkisini ilerletmek ve Suriye'de kalıcı bir kavuş yerleştirmek için stratejik bir fırsat sunduğunu savunur. İran'ın doğrudan Suriye çatışmasına müdahalesi, Suriye toplum kurumlarına ve demografisine sızmasını kolaylaştırdı ve mezhebi, kültürel ve siyasi kimlikler üzerinde önemli izler bıraktı. Jeopolitik bir bakış açısıyla, bu çalışma, İran'ın Suriye'deki ajandasını, özellikle Irak ve Lübnan'daki bölgesel etki için tedarik hatlarını koruma ve bunları Suriye üzerinden kesintisiz bir kara koridoruyla birleştirme gibi daha geniş bölgesel genişleme hedefleri bağlamında anlama niyetindedir. Bu genişleme çabalarını anlamak, sadece Suriye'nin egemenliği, istikrarı, kültürel mirası ve etnik yapısı için değil, aynı zamanda bölgenin genel jeopolitik ve etnik dinamikleri üzerinde de gölge düşüren sonuçlar taşıdığından, bölgesel ve uluslararası paydaşlar için hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the escalation of Iranian influence in Syria since 2011, with a particular focus on non-military strategies encompassing religion, education, culture, and demographics. It argues that the 2011 crisis, despite posing initial challenges to Iran's regional interests tied to the stability of the Assad regime, ultimately presented a strategic opportunity to advance its influence and establish a lasting foothold in Syria, serving its broader regional objectives. Iran's direct involvement in the Syrian conflict facilitated its infiltration into Syrian societal institutions and demographics, leaving significant imprints on sectarian, cultural, and political identities. From a geopolitical lens, this study aims to offer a holistic comprehension of Iran's agenda in Syria within the broader context of its regional expansionist aspirations, notably safeguarding supply lines for regional influence in Iraq and Lebanon and interconnecting them through a contiguous land corridor across Syria. Understanding these expansionist efforts is essential for regional and international stakeholders, as they carry implications not only for Syria's sovereignty, stability, cultural heritage, and ethnic map but also cast a shadow over the geopolitical and ethnic dynamics of the entire region.