Siyasal kalıp yargıların oluşum ve gelişimi: Adapazarı ortaöğretim öğrencileri üzerine bir alan araştırması
The formation and development of political stereotypes: A field study on Adapazarı high school students
- Tez No: 866649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma ortaöğretim öğrencilerinde oluşan siyasal kalıp yargıların oluşumunu ve gelişimini anlamaya çalışmaktadır. Araştırma kesitsel-tanımlayıcı tipte tasarlanmıştır. Çalışma, 12/09/2022-31/10/2023 tarihleri arasında Sakarya'da, ortaöğretime devam eden öğrenciler ile yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Sakarya'da öğrenim gören, liseye devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Çalışma, 706 ortaöğretim öğrencisiyle tamamlanmıştır. Çalışmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirleyen tanıtıcı bilgi formu ve siyasi kalıp yargılarına yönelik sorulardan oluşan anket kullanılmıştır. Çalışmada veriler SPSS-26 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın analizinde normallik dağılımı, frekans ve tanımlayıcı analizler yapılmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin bazı ülkeleri tehdit olarak algıladığı, AB'ye ve NATO'ya katılımı desteklediği, sosyal medyanın siyasi kalıp yargıları etkilediği, kültür ve inançlarını bazı ülkelerin tehdit ettiklerini düşündükleri ve göçmen konusunun büyük bir sorun olduğu ifade etmişlerdir. Çalışma sonucunda öğrencilerin siyasi kalıp yargılarında sosyal medyanın etkili olduğu, Türkiye'nin tehdit altında olduğunu ve göçmen sorununun tehdit oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışmanın farklı öğrenim gruplarında yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to understand the formation and development of political stereotypes among secondary school students. The study was designed as cross-sectional-descriptive. The study was conducted between 12/09/2022-31/10/2023 with students attending secondary education in Sakarya. The population of the study consisted of high school students studying in Sakarya. The study was completed with 706 secondary school students. In the study, an introductory information form determining the demographic characteristics of the students and a questionnaire consisting of questions on political stereotypes were used. The data were analyzed with SPSS-26 package program. In the analysis of the study, normality distribution, frequency and descriptive analysis were performed. In our study, students perceived some countries as a threat, supported joining the EU and NATO, social media influenced political stereotypes, thought that some countries threatened their culture and beliefs, and stated that immigration was a big problem. As a result of the study, it was determined that social media is effective in students' political stereotypes, Turkey is under threat and the immigration problem poses a threat. It is recommended that the study be conducted in different education groups.