Türkiye'de pilot akran destek programının başarıyla hayata geçirilmesinin önündeki güçlüklerin değerlendirilmesi: Bir durum çalışması
The evaluation of the challenges of successfully implementing pilot peer support program in Turkey: A case study
  1. Tez No: 866650
  2. Yazar: YİĞİT KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GEREDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Pilot Akran Destek Programı'nın (PADP) Türkiye bağlamında başarıyla hayata geçirilebilmesinin önündeki güçlükleri ortaya koymak ve bunların aşılabilmesi için öneriler geliştirmektir. Bu sayede programın başarıyla kurulup etkin bir şekilde işletilebilmesine yardımcı olunması, nihayetinde havacılık emniyetinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren üç farklı PADP'yi, PADP hizmeti alan dört farklı havayolu işletmesini ve PADP alanında sağlık desteği ve eğitimler veren bir destek kuruluşunu kapsamaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanması maksadıyla nitel veri toplama yönteminden yararlanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, ardından toplanan bu veriler tümevarımsal tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma, programın işlevselliği, başarıya giden yolun engelleri ve başarının sağlanabilmesi için gerekli faktörler olmak üzere üç ana temaya odaklanmaktadır. Birinci tema“Programın İşlevselliği ile İlgili Algılar”ı ele almaktadır. İkinci tema,“Programın Başarıyla Hayata Geçirilmesi Önündeki Güçlükler”i ele almaktadır. Üçüncü tema ise“Programın Başarısı İçin Gereklilikler”i değerlendirmektedir. Bu araştırma sonucunda, PADP'lerin başarısına etki eden faktörler belirlenmiş ve bu faktörlere yönelik programın başarısını destekleyeceği düşünülen tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to identify the challenges hindering the successful implementation of Pilot Peer Support Program (PPSP) in the context of Turkey and to develop recommendations for overcoming these challenges. The ultimate goal is to assist in establishing and effectively operating the program, and enhancing aviation safety. The research encompasses three different PPSP operating in Turkey, four different airlines receiving PPSP services, and a support organization providing medical support and training in the field of PPSP. In order to collect research data, semi-structured interviews were conducted using a qualitative data collection method. Subsequently, the collected data was analyzed using the inductive thematic analysis method. The research focuses on three main themes, namely the functionality of the program, the barriers to success, and the necessary factors for achieving success. The first theme,“Perceptions Related to the Program's Functionality,”explores how participants perceive the program, noting both positive and negative aspects. The second theme,“Challenges to Successfully Implementing the Program,”addresses the factors that hinder the program's success. The third theme,“Requirements for the Program's Success,”evaluates the necessary steps to enhance the program's success. The research has identified the factors that affect the success of PPSPs, and recommendations have been provided to support the success of the program based on these factors.