Polikliniklere müracaat eden hastaların karşılaştıkları güçlüklerin ve hemşirelerden beklentilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 86666
  2. Yazar: HALİSE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma.polikliniklere müracaat eden hastaların karşılaştıkları güçlükleri ve hemşirelerden beklentilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmış ve Mart-Nisan 1999 tarihleri arasında polikliniklere müracaat eden 631 hastaya uygulanmıştır. Araştırmada veriler hastalara anket formu uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler Levene (L) testi, faktör analizi,t - test kullanılarak bilgisayarda SSPS programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda polikliniğe müracaat eden hastaların zaman kullanımı faktörüne ilişkin olarak güçlükle karşılaştığı saptanmıştır. Hastaların hemşireden tedavi, tetkik işlemleri ve ilaçları nasıl kullanacağına ilişkin kendisine ve yakınlarına bilgi vermesi, güler yüzlü ve ilgili davranması, muayene sırasında yanında olması ve yardım etmesi, muayeneden önce şikayetlerini sorması beklentisine sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda poliklinik hizmetleri ve hemşirelik aktiviteleri ile ilgili öneriler geliştirilmiştir. 62
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the expectations of patients from nurses and difficulties encountered in polyclinics. It* was planned as descriptive and 631 patients were included in the study between March and April 1999. To collect the data, a questionaire from was used. Levene (L) test, factor analysis and t-test were used to analysis the data in SPSS program. According to the results of this research, it was determined that patients were in difficulties related to use the time factor. Also, patients expected that nurses should advocate them about therpautic/diagnostic procedures, medicines; be cheerful and interested; be and help with them during the examination; to ask them the complaints. The suggestions were submitted on outpatient services and nursing activities. 63