Mitrofanoff ameliyatı geçiren çocuklara verilen eğitimin benlik saygısına etkisi
The Significance of education on the self esteem of children with mitrofanoff
  1. Tez No: 86667
  2. Yazar: NİLÜFER ESENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
7.0ZET Benlik saygısını azaltan en önemli faktörlerden biri kronik hastalıklardır. Vücut bütünlüğü bozulmuş, devamlı bakım gerektiren kronik hastalığı olan çocukların ruhsal dengeleri bozulur ve benlik saygıları azalır. Mitrofanoff ameliyatı yapılan çocukların da vücut bütünlüğü bozulmakta, çocuklar vücutları üstündeki kontrollerini kaybetmektedirler. Bu da onların benlik saygılarını olumsuz olarak etkilemektedir. Çalışma Mitrofanoff ameliyatı olmuş çocuklara verilecek eğitimin benlik saygısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yan deneysel olarak planlanmıştır. istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda Mitrofanoff ameliyatı yapılmış olan dokuz yaş üstündeki 12 çocuk çalışma kapsamına alınmıştır. Çocuklara eğitim verilmeden önce hastalık ve bakımı hakkındaki anket formu ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmış, eğitim verildikten sonra aynı anket ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği yeniden uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; eğitim verildikten sonra çocukların hastalık ve bakımı hakkındaki bilgilerinde olumlu değişiklikler olmuştur. Çocukların eğitim öncesi ve sonrasındaki benlik saygıları karşılaştırıldığında anlamlı bir yükselme olmuştur (z= -2.2014 p=0.02). OTHMKUKVU& 59
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY THE SIGNIFICANCE OF EDUCATION ON THE SELF ESTEEM OF CHILDREN WITH MİTROFANOFF Among the main causes affecting the self esteem of a child are the chronic diseases and their handicaps with loss of control on bodily functions requiring endless care. This is true for the children operated with the Mitrofanoff procedure. The study was carried out on these Mitrofanoff patients evaluating the effect of education on their self esteem. The study was conducted at the Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Department of Pediatric Surgery on 12 patients were evaluated with a questimaive for their knowledge of the disease and its care, and with the Rosenberg Self Esteem Score before and after applied education. As a result children showed significant improvement in their knowledge of their disease and the care needed after they were educated including an upgraded self esteem (z=-2.2014 p=0.02). 60