Evlenmek yerine yalnız yaşamayı tercih eden bireyler üzerine bir saha araştırması: Balıkesir örneği
A field research on youth who prefer to live alone instead of getting married: The case of Balıkesir province
- Tez No: 866717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlıklı bir toplumun varlığı sağlıklı bir aile yapısıyla mümkündür. Günümüzde yaşanan hızlı toplumsal değişimlere bağlı olarak aile ve evlilik kurumuyla ilgili algı, tutum ve beklentilerin de değiştiği görülmektedir. Evlenmek yerine yalnız yaşamayı tercih etmek daha sık görülür olmuştur. Bu araştırmada, evlenmek yerine yalnız yaşamayı tercih eden bireylerin evliliğe ve yalnız yaşamaya yönelik düşüncelerini ve bu tercihlerinin arkasındaki nedenlere ilişkin görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri ve olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kar topu örnekleme tekniğiyle belirlenen yalnız yaşamayı tercih etmiş farklı yaş ve meslek gruplarından olan 6 erkek ve 6 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA programı kullanılarak içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları yalnız yaşamayı tercih edenlerin bu tercihlerinin ardındaki öncelikli nedenin bireysellik olduğunu göstermiştir. Yalnız yaşamayı tercih edenlerin kendi seçim ve tercihlerinin ön planda olduğu ve kendilerine çok daha fazla zaman ayırabildikleri daha özgür bir hayat yaşamak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bireylerin evlilikten kaçınma nedenlerinin de yalnızlığı tercih etme nedenleriyle örtüştüğü tespit edilmiştir. Önceki ilişkilerde yaşanan deneyimler nedeniyle ve etrafta şahit olunan olumsuz evlilik örnekleri nedeniyle de evlilikten kaçınıldığı saptanmıştır. Evlilik sürecinde geleneksel olarak takip edilen çok sayıdaki ritüelin ve prosedürün de evlilikten kaçınmanın öncelikli nedenlerinden olduğu belirlenmiştir. Bireyler evlendikleri zaman ekonomik olarak zorlanacakları düşüncesiyle de evlilikten kaçınmaktadırlar. Kök aile dolayısıyla sahip olunan önyargıların, geleneksel ve sosyal medyanın da bireylerin evlilikten kaçınmaları üzerinde önemli bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of a healthy society is possible with a healthy family structure. It is seen that perceptions, attitudes and expectations regarding the institution of family and marriage have also changed due to the rapid social changes experienced today. Choosing to live alone rather than getting married has become more common. This research aims to examine the thoughts of individuals who prefer to live alone instead of getting married, regarding marriage and living alone, and the reasons behind these preferences. Qualitative research methods and phenomenology pattern were used in the research. The study group of the research consists of 6 men and 6 women from different ages and profession groups who preferred to live alone, determined by snowball sampling technique. The data of the research were collected through semi-structured interview forms and analyzed by content analysis method using the MAXQDA program. The findings of the research showed that the primary reason behind these preferences of those who prefer to live alone is individuality. It has been concluded that those who prefer to live alone prioritize their own choices and preferences and want to live a freer life where they can spare more time for themselves. It has been determined that individuals' reasons for avoiding marriage coincide with their reasons for preferring loneliness. It has been determined that marriage is avoided due to experiences in previous relationships and negative marriage examples witnessed around. It has been determined that many rituals and procedures traditionally followed during the marriage process are the primary reasons for avoiding marriage. Individuals also avoid marriage with the thought that they will have financial difficulties when they get married. It has been concluded that prejudices due to the family of origin and traditional and social media have a significant impact on individuals' avoidance of marriage.