Yerüstü kömür ocağı ve çevresinin çölleşme eğiliminin değerlendirilmesi: Çankırı/Kayıçivi köyü
Evaluation of the desertification tendency of the aboveground coal mine and its environment: Çankırı/Kayıçivi village
- Tez No: 866746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çankırı ili Korgun ilçesi Kayıçivi Köyünde metrük (terk edilmiş) bir maden sahasını kapsayan çalışma sahası 178 ada ve 151 parsel de yer almaktadır. Çankırı iline yaklaşık olarak 30 km mesafe de bulunan kömür ocağı 5,8 hektar büyüklüktedir. Bu çalışmada, faaliyet sonrası maden sahalarında meydana gelen verimsiz ve kötü bir görünüm sergileyen alanların farklı kullanımlara olanak sağlaması için yeniden düzenlenerek doğaya tekrar kazandırılması amaçlanmıştır. Çalışma alanından alınan topraklar analizler sonucunda değerlendirilmiştir. Toprak tekstürü Killi yapıya sahiptir. Kömür madeninin kireç (CaCO3) içeriği bakımından değerlendirildiğinde kireçsiz sınıfına girmektedir. Çalışma alanının toprakları organik madde bakımından zengindir. Toprakların pH değerleri hafif asidik özellik göstermektedirler. Çalışma alanı topraklarının tamamı tuzsuzdur. Çalışma alanında Akdeniz ülkeleri çölleşme kriter ve göstergelerinin belirlenmesi için geliştirilmiş olan DIS4ME (Desertification Indicator System for Mediterranean Europe) sistemi tarafından öngörülen çölleşme kriter ve göstergeleri kullanılarak çölleşme riski hesaplanmış ve çölleşme riski değeri ortalaması 7,46 ile yüksek risk sınıfına girmektedir. Alanda yapılacak olan rehabilite çalışmaları sonucunda çölleşme riskinin düşürülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area, which includes an abandoned mine site in Kayıçivi Village of Korgun district of Çankırı province, is located on 178 islands and 151 parcels. The coal mine, located approximately 30 km away from Çankırı province, is 5.8 hectares in size. In this study, it is aimed to reorganize the inefficient and bad-looking areas in the mining areas after the operation to enable different uses and to reintroduce them to nature. The soils taken from the study area were evaluated as a result of analyses. The soil texture has a clayey structure. When evaluated in terms of the lime (CaCO3) content of the coal mine, it is classified as lime-free. The soil of the study area is rich in organic matter. The pH values of the soils are slightly acidic. The entire soil of the study area is salt-free. In the study area, desertification risk was calculated using the desertification criteria and indicators prescribed by the DIS4ME (Desertification Indicator System for Mediterranean Europe) system, which was developed to determine the desertification criteria and indicators of Mediterranean countries, and the average value of desertification risk is 7.46, which is in the high risk class. It has been concluded that the risk of desertification can be reduced as a result of rehabilitation works to be carried out in the area.