Mekân tasarımcılarının renovasyon projelerinde genişletilmiş gerçeklik teknolojileri kullanımının araştırılması
Investigating the use of extended reality technologies in renovation projects of space designers
- Tez No: 866745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, genişletilmiş gerçeklik teknolojilerinin mekân tasarımı pratiğinin kullanım alanları arasındaki uygulama alanlarında potansiyelini bulmak üzere yürütülmüştür. Mekân tasarımcılarının yeni teknolojik yaklaşımlara tutumu ve mekân analizlerinde kullanım pratiğinin ölçüldüğü araştırma safhasında veri toplama ve analiz yöntemleri incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desene ile anket, gözlem ve görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kullanıcıların uygulama sayesinde, mekân tasarımı süreçlerindeki belirsizliklerin azalabileceği ve yapı uygulamalarındaki karmaşıklığın dijital yapı bilgisinin genişletilmiş gerçeklik araçlarıyla etkili kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmanın; genişletilmiş gerçeklik teknolojisinin bu alanda özgün bir mekân katmanlarını analiz etme aracı olabilme potansiyeli konusunda daha sonraki araştırmalar için bir veri kaynağı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to find out the potential of extended reality technologies in the application areas between the fields of spatial design practice. Data collection and analysis areas methods were examined in the research phase in which the attitude of space designers to new technological approaches and the practice of use in space analysis were measured. In this study, which was carried out with a case study design from qualitative research methods, questionnaries, observations and interviews were used as data collection tools. According to the research findings, it has been observed that the users can reduce the uncertainties in the space design processes and the comlexity of the building applications can be used effectively with the extended reailty tools of the digital building information. In line with the results obtained, the research is aimed to be a data source for furher research on the potantial of augmented reailty technology to be a unique tool for analyzing the layers of space in this field.