20. yüzyılda mimari ve heykelin takı tasarımı alanına yansıması
20. the reflection of architecture and architecture in the field of jewelry design in the century
  1. Tez No: 866749
  2. Yazar: MELEK NUR YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİHA SÖZERİ ÖZATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
20. Yüzyıl birçok değişim, gelişim ve yeniliklerin olduğu bir dönemi kapsamaktadır. Dünya tarihini etkileyen savaşlar, teknolojik yenilikler, sosyal ve kültürel değişimler bu dönemde ortaya çıkmıştır. 20. Yüzyıl'da mimari ve heykelin takı tasarımı alanına yansımasını ele alan bu tezde, mimarlık, heykel ve takı tasarımı alanı araştırılarak birbirleriyle olan etkileşimleri incelenmiştir. 20. Yüzyıl'da mimarlar, modernizm ve post modernizm akımlarının etkilenerek mimari tasarımlarını gerçekleştirmişlerdir. Bu dönemde heykeltıraşlar, akımların etkisiyle değişim ve dönüşüm geçirerek deneysel formlara yönelerek özgün heykeller ortaya çıkarmışlardır. 20. Yüzyıl'da takı tasarımcıları, akımların etkisi ve malzeme çeşitliliğini kullanarak özgün tasarımlarla ortaya çıkmışlardır. Mimarlık ve heykel, mekan, form ve estetik açıdan birbirlerini etkileyen disiplinlerdir. Heykel ve takı tasarımı, malzeme, form ve hareket gibi unsurları açısından birbirine yakın disiplinlerdir. Mimarlık ve takı tasarımı alanı arasındaki ilişki, mimarların büyük boyuttaki formlarını takı tasarımcıları küçülterek kullanabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
20. The century covers a period in which there are many changes, developments and innovations. Wars, technological innovations, social and cultural changes taht affected World history emerged during this period. 20. In this thesis, which deals with the reflection of architecture and sculpture in the field of jewellery design in the century, the field of architecture, sculpture and jewelry design is examined and their interactions with each other are examined. 20. In the century, architects realized their architectural designs under the influence of modernism and post-modernism movements. During this period, sculptors created original sculptures by changing and transforming under the influence of currents and turning to experimental forms. 20. In the century, jewelry designers have emerged with original designs using the influence of currents and a variety of materials. Architecture and sculpture are disciplines that affect each other in terms of space, form and aesthetics. Sculpture and jewellery design are disciplines that are close to each other in terms of elements such as materials form and movement The relationship between architecture and the field of jewelry design is that architects have been able to use the large-sized forms by Deconstructing jewellery designers.