Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde II. Meşrutiyet temsilleri
Representations of the second Constitutional Era in Ömer Seyfettin's stories
- Tez No: 866750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Döneminin siyasi olayları, Ömer Seyfettin'in 1902'de amatör olarak başlayıp 1920'de ölünceye kadar devam ettirdiği hikâyeciliğinin birincil kaynağıdır. İttihat ve Terakki'yle ilişkileri yüzünden yakından takip ettiği, izlediği, deneyimlediği ve güncel gerçeğini oluşturan siyasi olayların, gerçekçi hikâyeleriyle tanınan bir yazarın edebiyatında yer bulması olağandır. Ancak Ömer Seyfettin için bu durum, güncel gerçeğin edebiyatına yansımasıyla sınırlı değildir. Ömer Seyfettin sadece hikâyelerinde gerçekliğe yer vermez, aynı zamanda hikâyeleriyle o gerçekliğe yön vermeye de çalışır. Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde farklılaşan II. Meşrutiyet temsilleri yazarın topluma yön verme uğraşıyla doğrudan ilişkilidir. Bu tezde, Ömer Seyfettin hikâyelerindeki II. meşrutiyet temsillerinin farklı bağlamlara göre nasıl, ne kadar ve neden değiştiği; bu değişen temsillerle beraber söz konusu hikayelerin, içerisinde yazıldıkları dönemin meseleleriyle ve İttihat ve Terakki'yle nasıl ilişkiler kurduğu, soruları sorulmuştur. Olumlu olarak başlayan II. meşrutiyet temsillerinin nasıl ve neden bir hayal kırıklığına döndüğü, I. Dünya Savaşı'yla bu hayal kırıklığının nasıl işlevselleştirildiği ve savaş sonrasında II. Meşrutiyet dönemi bütün unsurlarıyla beraber eleştirilirken hangi araçlara başvurulduğunun cevapları verilmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The political events of the period were the primary source of Ömer Seyfettin's stories, which he began to write as an amateur in 1902 and continued until his death in 1920. It is usual for an author known for his realistic stories to include in his literature the political events that he has closely followed, observed, experienced and that have shaped his contemporary reality due to his relationship with the Union and Progress Party. For Ömer Seyfettin, however, this situation is not limited to the reflection of contemporary reality in his literature. Ömer Seyfettin does not only include the reality in his stories, but he also tries to direct this reality by means of his stories. Representations of the Second Constitutional Era in Ömer Seyfettin's stories are related with Ömer Seyfettin's this attempt. This thesis examines the changing representations of the Second Constitutional Era in Ömer Seyfettin's stories and how they relate to the issues of the time in which they were written, as well as to Union and Progress, focusing on how, how much and why these representations change according to different contexts. In this way, it will be possible to determine how and why the initially positive image of the Second Constitutional Era became disillusioned, how this disillusionment became functionalised with the World War I, and which tools were used to criticize the Second Constitutional Era in all its aspects after the World War I.