Finansal okuryazarlık ile Bitcoin piyasasına katılma eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between financial literacy and tendencies to participate in the Bitcoin market
- Tez No: 866769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ AYKUTALP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geleneksel finans teorilerine göre bireyler yatırım yaparken ulaşabileceği en yararlı bilgiye ulaşarak rasyonel bir şekilde karar almayı hedeflemektedir. Yatırımcı her geçen gün yeni finansal ürünlerle tanışmaktadır. Dijitalleşme ile birlikte en çok dikkat çeken ürünlerden biri kripto paradır. Yatırımcının edinebileceği en faydalı bilgi finansal okuryazarlık düzeyi ile ilişkilendirilmektedir. Hayati önem taşıdığı ifade edilen finansal kaynak yönetimi için belli bilgi, becerilerin yanında tutumlar bulunmaktadır. Bu çalışmada 20 ile 40 yaş arasında 401 katılımcıdan oluşan bir örneklem kullanılarak kripto paralar arasında en yüksek işlem hacmine sahip Bitcoin piyasasına katılma eğilimi ile bireylerin finansal okuryazarlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla geliştirilen iki farklı ölçekten yararlanılmıştır. Katılımcıların yaklaşık yarısı eğitim hayatları boyunca finans ve ekonomi konusunda eğitim aldıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların yüzde 76.6'sı daha önce finansal bir varlığa yatırım yaptıklarını belirtirken en çok tercih edilen finansal ürünün geleneksel bir yatırım aracı olan altın olduğu kaydedilmiştir. Katılımcıların yüzde 15.7'si Bitcoin'e yatırım yaptıklarını belirtmiştir. Çalışmada finansal okuryazarlık seviyesi ile Bitcoin yatırımları arasında anlamlı bulgulara rastlanmıştır. Bu çalışma ile bireylerin finansal okuryazarlık düzeylerinin yatırım kararları ve tutumları açısından önemine değinmek ve bu konuda farkındalığın artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to traditional finance theories, individuals aim to make decisions rationally by accessing the most useful information they can access while investing. Investors are introduced to new financial products every day. One of the products that attracts the most attention with digitalization is cryptocurrency. The most beneficial level of financial literacy. In addition to certain comprehension and abilities in financial resource management, attitudes towards financial resource management are also vital. This study aims to examine the relationship between financial literacy levels and the tendency to participate in the Bitcoin market, which has the highest trading volume among cryptocurrencies, using a sample of 401 participants between the ages of 20 and 40. In the study, two different scales developed to determine the financial literacy level of individuals and their tendency to participate in the Bitcoin market were utilized. Approximately half of the participants stated that they obtained finance and economics related classes during their education. 76.6% of pacticipants stated that they have previously invested in financial assets, among those assets, the most preferred one was gold, which is a traditional investment instrument. 15.7% of the participants said they have invested in Bitcoin. In the study, significant findings were found between financial literacy level and Bitcoin investments. This study aims to emphasize the importance of individuals' financial literacy levels in terms of their investment decisions and attitudes and to raise awareness on this issue.