Yaşam kalitesi indeksi ile mutlu gezegen indeksi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between the quality of life index and the happy planet index
  1. Tez No: 866770
  2. Yazar: SERKAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bireylerin hayatları birçok unsurdan etkilenmekte ve nihayetinde birey yaşamının kalitesini eğitim, sağlık, gelir, sosyalleşme vb. göstergelere bakarak değerlendirmektedir. Ancak son yıllarda bu yaklaşımın eleştirildiği de göze çarpmaktadır. Bu bağlamda eleştirilerin en öne çıkanı yaşam kalitesinin belirlenmesinde tüketim ve çevresel etkilerini içeren göstergelerin değerlendirilmemiş olmasıdır. Mevcut tezde Avrupa Birliği Üyesi olan 25 ülke için 2019 yılı verileri kullanılarak“yaşam kalitesi indeksi”ile“mutlu gezegen indeksi”arasındaki ilişkinin yönü ve derecesinin kanonik korelasyon analizi ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda ise Yaşam Kalitesi İndeksi ile Mutlu Gezegen İndeksi arasında çok güçlü ve pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı görülmüş olup yapılan analizler neticesinde toplumların Yaşam Kalitesi İndeksi değerini etkileyen etkenlerin satın alma gücü, sağlık hizmetleri, çevresel kirlilik ve konut fiyatları; Mutlu Gezegen İndeksi değerini etkileyen etkenlerin ise yaşam süresi, iyi oluş hali, çevresel mücadele ve ekolojik ayak izi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals' lives are influenced by many factors and ultimately the individual evaluates the quality of his/her life by looking at indicators such as education, health, income, socialization, etc. However, this approach has been criticized in recent years. However, this approach has been criticized in recent years. In this context, the most prominent criticism is that the indicators including consumption and environmental impacts are not evaluated in determining the quality of life. In the current thesis, it is aimed to determine the direction and degree of the relationship between the“quality of life index”and the“happy planet index”with canonical correlation analysis using 2019 data for 25 European Union countries. As a result of the research, it was found that there is a very strong and positive relationship between the Quality of Life Index and the Happy Planet Index, and as a result of the analyses, it was concluded that the factors affecting the Quality of Life Index value of societies are purchasing power, health services, environmental pollution and housing prices; while the factors affecting the Happy Planet Index value are life expectancy, well-being, environmental struggle and ecological footprint.