Fusion of lidar and image-based point clouds from UAV and smartphones for cultural heritage modelling: A case study of İlyakut Mosque, Ankara
Kültürel miras modellemesi için İHA ve akıllı telefondan üretilen lidar ve görüntü tabanlı nokta bulutlarının kaynaştırılması: İlyakut Camii, Ankara örneği
- Tez No: 866819
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kültürel miras, anıtlar, tarihi yerler, eserler, gelenekler, diller, ritüeller, müzik, edebiyat ve daha fazlasını içeren ortak insan deneyimimizin somut ve soyut yönlerini kapsar. Kültürel mirasın modellenmesi, kültürel miras alanlarının, eserlerin veya somut olmayan unsurların dijital temsillerinin oluşturulması sürecini ifade eder. Bu modeller, kültürel bilgilerin sanal olarak keşfedilmesini, analiz edilmesini ve yayılmasını sağlayarak, mirasın kültürel ve tarihi yönlerinin yakalanmasını, korunmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, anıtlar, tarihi yerler, eserler, gibi fiziksel ifade edilen kültürel mirasın 3 boyutlu (3B) metrik modellerinin üretilmesi gerekmektedir. Yaygın olarak kullanılan 3B modelleme yaklaşımları arasında fotogrametri, lazer tarama ve bilgisayar destekli tasarım kullanımı yer alır. 3B modelleme yöntemleri, kültürel miras alanlarının, eserlerin veya diğer nesnelerin dijital temsillerini oluşturmak için kullanılan yaygın yöntemlerdir. Her yöntemin farklı avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte, beraber kullanıldıklarında tek başlarına kullanıldığında elde edilecek faydaların toplamından daha fazla fayda elde edilmesi ve kaliteli modellerin üretilmesi mümkündür. Bu tezin amacı, Işık Algılama ve Uzaklık Belirleme veya Lazer Görüntüleme Algılama ve Uzaklık Belirleme (Light Detection and Ranging - LiDAR) sensörleri kullanılarak elde edilen nokta bulutları ile insansız hava araçları (İHA) ve akıllı telefonlarda bulunan kameralardan elde edilen görüntülerden elde edilen verilerin ve onlardan üretilen nokta bulutlarının kültürel miras modellemesi için birlikte kullanımına yönelik bir yaklaşım geliştirilmesidir. Veri füzyonu olarak değerlendirilen bu işlemin ardından modellenen yapının 3B şehir modelleme kavramları arasında yer alan 4. detay seviyesindeki (Level of Detail - LoD4) modelinin de üretimi kullanıcıya kolaylık sağlaması açısından gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı olarak Ankara İli Sincan İlçesi İlyakut Köyü'nde yer alan İlyakut Camii seçilmiştir. Bu tarihi cami Ankara'nın en eski yapılarından biri olup, kitabesi bulunmayan bu caminin mimari özellikleri dikkate alındığında 14. yüzyıl sonu ile 15. yüzyıl başında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kültürel mirasımız olan bu caminin metrik 3B modelinin üretilip gelecek nesillere aktarılması amacıyla, tezde bu nesneye odaklanılmış kapsamlı bir 3B model LoD4 seviyesinde üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage encompasses the tangible and intangible aspects of our common human experience, including monuments, historical sites, artifacts, traditions, languages, rituals, music, literature and more. Modeling cultural heritage refers to the process of creating digital representations of cultural heritage sites, artifacts or intangible elements. These models aim to capture, preserve and transfer the cultural and historical aspects of the heritage to future generations by enabling the virtual discovery, analysis and dissemination of cultural information. To achieve this goal, 3-dimensional (3D) metric models of physically expressed cultural heritage such as monuments, historical places, artifacts need to be produced. Commonly used 3D modeling approaches include photogrammetry, laser scanning and computer-aided design. 3D modeling methods are frequently used to create digital representations of cultural heritage sites, artifacts or other objects. Although each method has its own advantages and disadvantages, when used together, it is possible to obtain more benefits and produce quality models than the sum of the benefits obtained when only one method is used. The main aim of this thesis was to develop an approach for the combined use of point clouds obtained using Light Detection and Ranging (LiDAR) sensors and point clouds produced using images obtained from unmanned aerial vehicles (UAVs) and smartphone cameras for cultural heritage modeling. Following this process, namely data fusion, the Level of Detail 4 (LoD4) model of the structure was produced for delivering to the user. Ilyakut Mosque located in Ilyakut Village of Sincan District of Ankara Province was chosen as the study area. This historical mosque is one of the oldest buildings in Ankara. Considering the architectural features of this mosque, which does not have an inscription, it is estimated that it was built in the late 14th century and early 15th century. To ensure the preservation of our cultural heritage, it was necessary to create a detailed metric 3D model of the mosque for future generations. Thus, the thesis focused on generating a comprehensive 3D model of the mosque at the LoD4 level.