Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı ve Yüksekova Nehilsazlığı üçgeninde ekolojik ağların planlanması
Planning ecological networks in the Cilo and Sat Mountains National Park and Yüksekova Nehil Marshland triangle
  1. Tez No: 866820
  2. Yazar: EVİN GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAN AŞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya genelinde biyoçeşitlilik hızla azalmakta ve bunun en önemli nedenlerinden biri ekosistem işleyişinin (besin döngüsü, verimlilik ve yaban hayatı vb.) ve habitatların bozulmakta olmasıdır. Faklı nedenlerden dolayı bozulan habitatların, birbiri ile doğal olarak oluşan bağlanabilirliği azalmaktadır. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan peyzaj yamaları, peyzaj planlamalarının önemli bir konusudur. Hakkari de son yıllarda yaşanan insan müdahaleleri (göç, nüfus artışı vb.) nedeniyle habitat parçalanmalarından etkilenmiştir. Bu tezin amacı, i) Hakkari Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı ve Nehil Sazlığı arasında kalan üç bölgede oluşan peyzaj yamaları arasında peyzaj koridorları belirlemek, ii) belirlenen bölgelerde yaban hayatı ölümlerinin nedenlerini ortaya çıkarmak ve iii) yapılan anket sonuç analizleri ve Uzaktan Algılama yöntemleri ile ortaya çıkan haritalar doğrultusunda öneriler sunmaktır. Yapılan anket çalışması ve literatür taramaları ile küçük ve büyük memeliler (özellikle dağ keçisi), sürüngenler ve kanatlıların yaşam alanları belirlenmiştir. Sonuç olarak, üç büyük önemli habitat arasında (Cilo Dağı, Sat Dağı ve Nehil Sazlığı) üç tampon bölge belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma, daha önce yapılan bilimsel çalışmalara ek olarak referans gösterilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Worldwide, biodiversity is rapidly declining, and one of the main reasons for this is the degradation of ecosystem functioning (such as nutrient cycles, productivity, and wildlife habitat). Due to various reasons, the natural connectivity between degraded habitats is decreasing, leading to the emergence of landscape patches, which is an important aspect of landscape planning. Hakkari has been affected by habitat fragmentation due to recent human interventions (migration, population growth, etc.). The aim of this thesis is to: i) determine landscape corridors between patches formed in three areas between Hakkari Cilo and Sat Mountains National Park and Nehil Marshland, ii) identify the reasons for wildlife deaths in the identified areas, and iii) provide recommendations based on survey result analyses and maps generated through Remote Sensing methods. The study identified habitat areas for both small and large mammals (especially mountain goats), reptiles, and birds through survey work and literature reviews. As a result, three buffer zones have been identified among the three major habitats (Cilo Mountain, Sat Mountain, and Nehil Marsh). This study can serve as a reference in addition to previous scientific research.