Ride comfort effects of inerter implementation at heavy vehicle suspension seat
Ağır ticari araç süspansiyonlu koltuğunda inerter uygulaması ve konfora olan etkileri
  1. Tez No: 866872
  2. Yazar: BUĞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Inerter olarak adlandıralan ve J-Damper olarak da bilinen göreceli yeni pasif titreşim izole edici cihazın ağır ticari araç koltuk ve kabin süspansiyonunda getirdiği faydalar sürüş konforu bakımından incelenmiştir. İncelemeler, 5 akslı çekici-dorse kombinasyonu ile bu tipte bir araca ait 14 hareket sebestliğine sahip hareket denklemleri ile yapılmştır. İnerter cihazları, kabinde ve koltukta farklı kombinasyonlarda uygulanmış ve her kombinasyon, farklı doğal freakanslara ve sönüm oranlarına denk gelen yay-amortisör çiftlerine, 0'dan başlayıp artan inertans eklenerek gerçekleştirilmiştir. Her bir parametre seti için ağırlıklı etkin ivme değeri ve etkin deplasman, frekans bölgesinde hesaplanmış ve inertans artışı ile birlikte elde edilen değişimler grafikler ile gösterilmiştir. Ağırlıklı etkin ivmeler, ISO-2631:1997 standardının belirlerdiği metotlar ile hesaplanmıştır. Yol yüzey düzgünsüzlükleri ise ISO-8608:2016 standardına göre oluşturulmuştur. Sonuçlar, seçilmiş olan aralıkta, inertans artışı ile birlikte etkin ağırlıklı ivmelerde ve aynı zamanda etkin deplasmanlarda düşüş oluştuğunu, yani inerter cihazlarının ağır ticari araç koltuk süspansiyonunda ve kabin süspansiyonunda uygulanması halinde sürüş konforunun iyileşeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The benefits of the relative new passive vibration isolation device, known as an Inerter or J-Damper, have been examined in terms of ride comfort for heavy commercial vehicle seat and cabin suspensions. The investigations were conducted using the equations of motion for a 5-axle tractor-trailer combination with 14 degrees of freedom associated with such a vehicle. Inerter devices were applied in various combinations in the cabin and seat suspensions, and each combination was realized by adding increasing inertance to spring and damper pairs corresponding to different natural frequencies and damping ratios. Weighted RMS acceleration values and RMS displacements were calculated in the frequency domain for each parameter set, and the changes obtained with increasing inertance were illustrated graphically. Weighted RMS accelerations were calculated using methods defined by the ISO-2631:1997 standard. Road surface irregularities were defined according to the ISO-8608:2016 standard. The results indicated that within the selected range, an increase in inertance led to a decrease in weighted accelerations and displacements. This suggests that the implementation of inerter devices in the seat and cabin suspensions of heavy commercial vehicles can improve ride comfort.