A fault-tolerant deployment approach for microservices in the design phase of software development life cycle
Yazılım geliştirme yaşam döngüsünün tasarım aşamasında mikroservisler için hata toleranslı bir dağıtım yaklaşımı
- Tez No: 866873
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURAK CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL KARABEY AKSAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mikroservis mimarisi kavramı, gelişmiş ölçeklenebilirlik, esneklik ve bakım kolaylığı sunarken aynı zamanda büyük ölçekli ve kapsamlı yazılım sistemleri geliştirme kapasitesi nedeniyle son yıllarda önemli bir ilgi kazanmıştır. Ancak mikroservis mimarisinin tasarım aşamasında hata toleransının sağlanması, yürütme süresi sürecinde verimli ve güvenilir dağıtım için çok önemlidir. Bu çalışmada model güdümlü bir mimari üzerinde mikroservisleri sınırlı kapasiteli düğümlere (sunucular) dağıtmak için hataya dayanıklı bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu yaklaşım, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün ilk aşamasında güvenilir ve hataya toleranslı bir sistemi korurken toplam iletişim ve yürütme maliyetlerini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Önerilen yaklaşımı değerlendirmek için farklı kapasitelere ve farklı sayıda mikroservis örneklerine göre çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda önerilen hataya toleranslı algoritma, birçok durumda Best Fit, Next Fit, Hungarian ve Round Robin algoritmalarına kıyasla iletişim maliyetinde %3 ile %29 arasında iyileşme oranları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of microservices architecture has gained significant interest in recent years, primarily due to its capacity to develop large-scale and extensive software systems while offering improved scalability, flexibility, and maintainability. Ensuring fault tolerance during the design phase of the microservices architecture is essential to achieve an efficient and reliable product. This paper introduces a methodology to create a fault-tolerant deployment model of microservices on limited capacitated nodes (servers) in a model-driven architecture. Our approach aims to minimize the total communication cost while maintaining a reliable and fault-tolerant system in the design phase of the software development lifecycle. To evaluate this approach, we conducted various experiments for different capacities of nodes and different numbers of microservice instances. As a result of the experiments, the proposed fault-tolerant algorithm showed improvement rates between 3% to 29% in communication cost compared to the Best Fit, Next Fit, Hungarian and Round Robin algorithms in many cases.