Kombu çayının Escherichia coli o157:h7 üzerine antibakteriyel etkisinin araştırılması
Investigation of antibacterial effect of kombucha tea onEscherichia coli o157:h7
  1. Tez No: 866874
  2. Yazar: MARYAM KARGAR AGHBOLAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Kombucha”, ülkemizde“Kombu”adıyla bilinen, bir grup faydalı maya ve bakteriyi içeren bir polisakkarit tabakasıdır. Kombucha ile tatlı bir tada ve uygun asitliğe sahip Kombu çayı olarak adlandırılan fermente bir içecek üretilir. Bir yandan, antibiyotiklerin sayı ve türlerindeki sınırlama, diğer yandan bakteriyel enfeksiyonlarda çoklu ilaç direncinin oluşması, insanlığın yeni antibakteriyel kaynak arayışını arttırmaktadır. Bu bağlamda, Kombu çayının çeşitli mikroorganizmalar üzerinde gösterdiği antimikrobiyal etkiler de son zamanlarda araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Kombu çayı olarak bilinen fermente içeceğin, Escherichia coli O157:H7 üzerine antibakteriyel etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Antibakteriyel aktivite disk difüzyon yöntemi ile, hedef genlerin ekspresyonu ise Real time PCR tekniği ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kombucha“, known as ”Kombu" in our country, is a polysaccharide layer containing a group of beneficial yeasts and bacteria. Kombucha produces a fermented beverage called Kombucha, which has a sweet taste and appropriate acidity. On the one hand, the limitation in the number and types of antibiotics, and on the other hand, the emergence of multidrug resistance in bacterial infections, increases humanity's search for new antibacterial resources. In this context, the antimicrobial effects of kombucha on various microorganisms are among the topics that have been researched recently. This study was conducted to investigate the antibacterial effect of the fermented beverage known as Kombucha tea on Escherichia coli O157:H7. Antibacterial activity was investigated by disk diffusion method, and expression of target genes by Real time PCR technique.