Blockchain-based secure management framework for unmanned vehicles, internet of things and aviation
İnsansız araçlar, nesnelerin interneti ve havacılık için blokzincir-tabanlı güvenli yönetim çerçevesi
  1. Tez No: 866887
  2. Yazar: OZAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve havacılık alanındaki otonom ve kısıtlanmış doğası nedeniyle veri yönetimi hayati bir gerekliliktir. Bu sektörlerin otonom ve sınırlı doğası, paylaşılan, dağıtılmış bir veritabanı, güçlü erişim kontrol yönetimi, otonom karar alma süreçlerinde uzlaşma ve çeşitli protokoller ve cihazlar arası etkili iletişim ihtiyacını artırmaktadır. Bu araştırma, blok zinciri alanına kapsamlı bir yaklaşım sunmakta ve veri yönetim sistemlerinde gelecekte yapılacak iyileştirmeler için temel bir çerçeve oluştururken, güvenli veri yönetimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere önerilen mevcut çerçevelerin eksikliklerini gidermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, hata tespiti için güçlü veri izleme, veri bütünlüğünün sağlanması ve duyarlılık düzeylerine bağlı olarak şifreli veya anonim veri paylaşımının mümkün kılınması yoluyla güvenli ve etkin veri yönetim sistemlerinin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, çeşitli cihazların entegrasyonu, değiştirilemez düzenlemelere uyumun sağlanması ve kimlik yönetimi için izinli blok zinciri sistemlerinin geliştirilmesi, sistem kapasitesini daha da artırarak modern veri yönetimi zorlukları için kapsamlı çözümler sunmaktadır. Yapılan testlerde, önerilen çerçeve tüm hız kontrol cihazlarında artan başarılı işlem oranları göstermiştir. Bunun yanı sıra, doğrulayıcı sayısının işlem hacmi ve gecikme süresi üzerindeki etkisi de detaylı bir şekilde test edilmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data management is a crucial requirement due to the autonomous and constrained nature of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), Internet of Things (IoTs), and the aviation domain. The autonomous and restricted nature of these sectors increases the need for a shared, distributed database, strong access control management, consensus in autonomous decision-making, and effective communication across diverse protocols and devices. This research presents a comprehensive approach and offers a new viewpoint to the field of blockchain while establishing a fundamental baseline for future improvements in data management systems and addressing the shortcomings of previously proposed existing frameworks in order to fulfill the complex needs of secure data management. This study contributes to the advancement of secure and efficient data management systems by implementing robust data monitoring for error detection, ensuring data integrity, and enabling encrypted or anonymous data sharing based on sensitivity levels. Additionally, the integration of diverse devices, enforcement of immutable regulations compliance, and development of permissioned blockchain systems for identity management further enhance the system's capabilities, offering comprehensive solutions for modern data management challenges. In our tests, the proposed framework showed increased successful transactions in all rate controllers. Besides, effect of the validator number on throughput and latency is tested and analyzed thoroughly.