Engellilerin kamu hizmetlerine erişim düzeylerinin ve bunu etkileyen faktörlerin Antalya ili kırsal ve kentsel alanda karşılaştırmalı olarak belirlenmesi
Determining the levels of access to public services for disabled individuals and the affecting factors in rural and urban areas of Antalya province: A comparative study
- Tez No: 866886
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Engelli bireylerin kamu hizmetlerine erişimi sorunu kırsal alanlarda daha belirgindir. Bu nedenle kentsel alanda yaşayan engelliler ile kırsal alanda yaşayan engellilerin kamu hizmetlerine erişim düzeylerinin karşılaştırmalı olarak belirlenmesi, engellilere yönelik geliştirilecek kırsal kalkınma politikaları bakımından önem arz etmektedir. Bu araştırmanın ana amacı; kırsal ve kentsel alanda yaşayan fiziksel, işitme ve görme engelli bireylerin temel kamu hizmetlerine erişim düzeylerinin ve erişim düzeylerini etkileyen faktörlerin Antalya ili örneğinde araştırılmasıdır. Anket uygulanan engelli bireylerin belirlenmesinde“Evren Büyüklüğü Belli Olan Araştırmalarda Tahmini Örneklem Hacmi Belirleme Yöntemi”tercih edilmiş olup 61 fiziksel, 60 işitme ve 60 görme engelli birey ile yüz yüze görüşülmüştür. Kamu hizmetlerine erişim düzeylerinin belirlenmesinde“Likert Tipi Ölçek Analizi”, erişim düzeylerini etkileyen faktörlerin belirlenmesinde“Sıralı Lojistik Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, fiziksel ve görme engellilerin kamu hizmetlerine erişim düzeyleri hem kırsal hem kentsel alanda“2. Az erişen”erişim düzeyi olarak belirlenmiştir. İşitme engelli bireyler ise kentsel alanda“1. Tam erişen”, kırsal alanda“2. Az erişen”erişim düzeyine sahiptir. Kırsal ve kentsel alanda ikamet etme durumu, fiziksel engellilerin kamu hizmetlerine erişim düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. İşitme ve görme engellilerde ise kırsal alanda ikamet etme durumu, kamu hizmetlerine erişim düzeylerini negatif yönde etkilemektedir. Her engel grubunun kamu hizmetlerine erişim kapsamında ihtiyaç duydukları düzenlemeler farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda her engel grubu için farklı düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Kalkınma programlarında kırsal alanda ikamet eden engelli bireylerin kamu hizmetlerine erişimine yönelik stratejilere yer verilmesi, engellilerin kamu hizmetlerine erişim düzeylerini pozitif yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The problem of disabled individuals' access to public services is more pronounced in rural areas. Therefore, comparatively determining the levels of access to public services for disabled individuals living in both urban and rural areas is important for developing rural development policies aimed at the disabled. The main purpose of the study was to determine the levels of access to basic public services and the factors affecting these levels for physically challenged, hearing impaired, and visually impaired individuals living in rural and urban areas, in the example of Antalya province. Method for Determining the Estimated Sample Size in Studies with a Known Universe Size was preferred in the determination of the disabled individuals who were surveyed and as a result of the calculations, 61 physically, 60 hearing, and 60 visually impaired individuals were interviewed face to face. In the study, Likert Scale Analysis was used to determine the levels of access to public services and Ordinal Logistic Regression Analysis was used to determine the factors affecting levels of access. As a result of the study, both physically and visually impaired individuals emerged as“2. Low Access”in level of access to public services in both rural and urban areas. Hearing impaired individuals have“1. Full Access”in urban areas and“2. Low Access”in rural areas. Residing in rural or urban areas doesn't have a significant effect on the access levels of physically disabled individuals. Hearing and visually impaired individuals, residing in rural areas has a negative effect on the access levels to public services. The adjustments needed by each disability group in terms of access to public services vary. Different adjustments need to be made for each disability group. Incorporating strategies for access to public services for disabled individuals residing in rural areas into development programs will positively impact their access levels to public services.