A blockchain based security mechanism for emergency healthcare systems
Acil sağlık sistemleri için blockchain tabanlı güvenlik mekanizması
- Tez No: 721328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜBRA KALKAN ÇAKMAKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Electronic health records (EHRs) play a crucial role in today's healthcare industry, these records include sensitive and private healthcare data assets which are prone to the breach of security and confidentiality. These potential data breaches may have lots of consequences such as violating patient's privacy, unauthorized access to EHR, data alteration and putting the patient's life in danger. Recently proposed EHR systems have came along with strong security features for preserving the patient's safety and security. However, there is still issues regarding access control management to Personal Health Records (PHRs). In previously presented systems patient plays the main role in controlling the access to the system. And this rises an uncertainty in emergency conditions, while the patient is incapable of issuing any access permission. In this study we suggest a new framework for maintaining medical healthcare records (MHRs) in emergency conditions by a secure and private access control architecture that is designed and employed based on a permissioned blockchain hyperledger sawtooth. Leveraging unique properties of blockchain our system manages to provide a tamper-proof and secure access to patient's medical data in a short period of time in an emergency scenario. For performance analysis the proposed architecture is implemented through hyperledger sawtooth blockchain network. The numerical results of our experiment demonstrated the feasibility and superiority of our proposed architecture in compared with the similar proposed healthcare systems concerning response time, memory consumption, throughput and overall privacy and security.
Özet (Çeviri)
Elektronik sağlık kayıtları (ESK'ler) günümüz sağlık endüstrisinde çok önemli bir rol oynamaktadır, bu kayıtlar güvenlik ve gizliliğin ihlaline açık hassas ve özel sağlık veri varlıklarını içermektedir. Bu olası veri ihlallerinin hastanın mahremiyetinin ihlali, ESK'ye yetkisiz erişim, veri değişikliği ve hastanın hayatını tehlikeye atma gibi birçok sonucu olabilir. Son zamanlarda önerilen ESK sistemleri, hastanın güvenliğini korumak için güçlü güvenlik özellikleri ile birlikte geliyor. Ancak, Kişisel Sağlık Kayıtlarına (KSK'ler) erişim kontrolü yönetimi ile ilgili hala sorunlar bulunmaktadır. Daha önce sunulan sistemlerde, sisteme erişimi kontrol etmede hasta ana rolü oynar, ve bu acil durumlarda bir belirsizliğe yol açarken, hasta herhangi bir erişim izni veremez. Bu çalışmada, Hyperledger Sawtooth blockzincir ile tasarlanan güvenli ve özel bir erişim kontrol mimarisi sunarak acil durumlarda tıbbi sağlık kayıtlarının (TSK'ler) tutulması için yeni bir çerçeve öneriyoruz. Blok zincirinin benzersiz özelliklerinden yararlanan sistemimiz, acil bir senaryoda hastanın tıbbi verilerine kısa sürede güvenli bir erişim sağlar. Simülasyonumuzun sayısal sonuçları, yanıt süresi, bellek tüketimi, verim, genel gizlilik ve güvenlik açısından benzer sağlık sistemleriyle karşılaştırıldığında önerilen mimarimizin performansının daha iyi olduğunu ve kullanılabilirleğini gösterir.