Bulanık kompakt lineer operatörler
Fuzzy compact linear operators
  1. Tez No: 866896
  2. Yazar: BENGÜ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında; bulanık kompakt lineer operatörler üzerinde çalışıldı. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bulanık mantık kavramının kısaca tarihçesinden bahsedildi. İkinci bölümde bulanık küme, normlu lineer uzaylar, bulanık normlu lineer uzaylar, lineer operatör kavramı ve kompakt lineer operatörler ile ilgili gerekli tanım ve teoremlere yer verildi, özellikleri gözden geçirildi. Üçüncü bölümde bulanık norm tanımı kullanılarak elde edilen lineer uzaylarda, operatör kavramı incelendi. Bulanık normlu lineer uzaylarda lineer operatörler ile ilgili gerekli tanım ve teoremlere yer verildi. Ayrıca bulanık normlu lineer uzaylarda bir operatörün süreklilik ve sınırlılığı incelendi. Dördüncü bölümde bulanık kompakt lineer operatörler üzerinde çalışıldı. Son bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; fuzzy compact linear operators were studied. The thesis consists of five chapters. In the first part, the history of fuzzy logic was briefly mentioned. In the second chapter, the necessary definitions and theorems about fuzzy sets, normed linear spaces, fuzzy normed linear spaces, the concept of linear operators and compact linear operators were given and their properties were reviewed. In the third chapter, the concept of operator in linear spaces obtained using the fuzzy norm definition was examined. Necessary definitions and theorems regarding linear operators in fuzzy normed linear spaces were included. Additionally, the continuity and boundedness of an operator in fuzzy normed linear spaces were examined. In the fourth chapter, fuzzy compact linear operators were studied. In the last chapter, the results obtained from the thesis are included.