Carl Sagan'ın kozmolojisi
Carl Sagan's cosmology
  1. Tez No: 866906
  2. Yazar: AHMET MANSUR BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarih boyunca insanlar kozmos denilen, bilinen kozmosu açıklama ve kendisinin bu kozmosun tam olarak neresinde yer aldığını keşfetmek istemiştir. İnsanoğlu varoluş amacının ne olduğu ve kozmosta nasıl hayat bulduğunu çeşitli yöntemlerle açıklamaya çalışmıştır. Bu doğrultuda gerek doğaüstü güçler gerekse de mantık çerçevesinde birtakım açıklamalarda bulunmuşlardır. Bu çalışmamızda ise modern dünyanın kabul ettiği kozmos görüşlerinden Carl Edward Sagan'ın kozmosa bakış açısı ile kozmos tasavvuru ve insanın var oluşu değerlendirilmiştir. Antik çağdan itibaren tarihsel süreçte kozmos için yapılan çeşitli tanımlama ve teşbihlerden bahsedilerek kozmos açıklanmaktadır. Modern çağa gelindiğinde ise kozmosun var oluşu ile insanoğlunun var oluşunun ortak bir temele dayandığı görüşü ortaya atılmaktadır. Darwin'in düşüncelerinden hareketle açıklanmaya çalışılan evrim düşüncesini Sagan da kabul etmektedir. İnsanı kozmosun bir parçası olarak kabul eden Sagan, kozmosu bu denli hassas ve detaylı açıklamasının temelinde bu düşünce hâkim olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have tried to explain the known universe called the cosmos and to explain where exactly it is located in this universe, for what purpose it exists and how it came to life in the cosmos. In this regard, they have made some statements within the framework of both supernatural powers and logic. In this study, Carl Edward Sagan's perspective on cosmos which is one of the views of the universe accepted by the modern world and the existence of the universe and human beings have been evaluated. The universe is explained by mentioning various definitions and similes which made for the cosmos in the historical process since ancient times. In the modern age, it is put forward that the existence of the universe and the existence of human beings are based on a common basis. Sagan have accepted the idea of evolution, which is tried to be explained based on Darwin's ideas. This idea dominates the basis of his sensitive and detailed explanation of the universe, which Sagan accepts humans as a part of the cosmos.