Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin rekabet stratejileri ve Kayseri'de bir araştırma
Competitive strategies of small and medium sized enterpreises: A research in Kayseri
  1. Tez No: 866912
  2. Yazar: MUSTAFA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ulusal sınırların anlamını yitirip, dünyanın global bir köy şeklini aldığı bir dönemde yaşıyoruz. Eskiden olduğu gibi ülkeler ulusal sınırları yükseltip milli ekonomiyi koruma altında tutma düşüncesini hayata geçirememekte veya böyle bir düşüncenin yanlış olacağından hareketle bu fikirden vazgeçmektedirler. Böyle bir sistem içerisinde işletmeler artık sadece ulusal firmalarla değil uluslar arası firmalarla da rekabet etmek zorundadır. Kaynaklar kıt ve kaynak maliyeti yüksektir. Dolayısıyla başarısız olmanın riski de fazladır. Ekonomide işletmelerin karlılığını belirleyen faktörlerden biri de işletmenin sahip olduğu pazar payıdır. Pazar payını artırmak için verilen çaba ise rekabettir. Güçlü uluslar arası işletmelerin her yerde faaliyet gösterebilmeleri, sınırların önemini yitirmesi, küreselleşme, globalleşme ve ticari birlikler gibi oluşumlar neticesinde rekabet acımasız bir hal almıştır. Ancak kurallara ayak uydurabilen ve rekabette avantaja sahip olan işletmeler varlıklarını sürdürebilmektedir. Ülkemiz işletmeleri için ise durum daha da kritiktir. Zira işletmelerimiz zaten kıt kaynaklarla ve profesyonel olmayan bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Birde uluslar arası işletmelerin pazara girmesiyle durum daha da zorlaşacaktır. Ayrıca gümrük birliği gibi ülkemizi etkileyen ticari oluşumlar sonucunda da rekabet artacaktır. Fakat böyle bir ortamda bütün sektörlerde rekabet edebilecek güce sahip yeteri kadar işletmeden yoksun bulunmaktayız. Dolayısıyla, rekabet avantajına sahip olduğumuz alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin teşvik edilmesi ve diğer sektörlerdeki işletmelerin de yönlendirilmesi gerekmektedir. Ülkemiz işletme yapısına bakıldığında işletme sayısı açısından küçük ve orta ölçekli işletmelerin oldukça fazla sayıda olduğu görülecektir. Fakat sayıları fazla olmasına rağmen kapasite ve ekonomik güç açısından durumları aynı olmamaktadır. Ekonominin itici gücü olan bum işletmelerin yeni oluşumlara hazır hale getirilmeleri gerekmektedir. Bunun için de yapılması gereken ilk çalışma söz konusu işletmelerin rekabet durumlarının analiz edilmesidir. İşte bu çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin izlemiş oldukları rekabet stratejileri Porter'ın jenerik rekabet stratejileri açısından ele alınacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde konu teorik olarak ele alınmış ve küçük ve orta ölçekli işletme kavramı açıklığa kavuşturulmuştur. Devamında ise bu işletmelerin ülkemiz ekonomisi için ifade ettiği ekonomik katkı belirtilmekte ve bu bölüm söz konusu işletmelerin üstün yanları ve sorunları tartışılarak bitirilmektedir. İkinci bölümde ise rekabet stratejisi ele alınmakta değişik rekabet stratejileri açıklanarak Porter'ın stratejileri detaylı olarak analiz edilmektedir. Daha sonra Maliyet Liderliği, Farklılaştırma ve Odaklaşma stratejilerinden oluşan Porter'ın rekabet stratejilerinin avantaj ve dezavantajları ayrıntılı olarak değerlendirilerek bu bölüme son verilmiştir. Üçüncü bölümde yapılan araştırmadan elde edilen veriler değerlendirilerek genellemeler yapılmaya çalışılmıştır. İstatistiki analizler yardımıyla araştırma amacı test edilmekte ve bu işletmelerin içinde bulundukları durum değerlendirilmektedir. Sonuç ve öneriler bölümünde ise ulaşılan sonuç doğrultusunda toplu bir değerlendirme yapılarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarılı olabilmeleri için dikkat etmeleri gereken hususlarda önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
We live in a period when national borders have lost their meaning and the world has become a global village. As in the past, countries cannot realise the idea of raising national borders and keeping the national economy under protection, or they give up this idea because such an idea would be wrong. In such a system, businesses now have to compete not only with national companies but also with international companies. Resources are scarce and resource costs are high. Therefore, the risk of failure is also high. One of the factors determining the profitability of enterprises in the economy is the market share of the enterprise. The effort to increase market share is competition. Competition has become ruthless as a result of formations such as the ability of strong international businesses to operate everywhere, the loss of the importance of borders, globalisation, globalisation and trade unions. However, businesses that can keep up with the rules and have an advantage in competition can maintain their existence. For the enterprises of our country, the situation is even more critical. Because our enterprises are already operating with scarce resources and in an unprofessional manner. The situation will become even more difficult with the entry of international enterprises into the market. In addition, competition will increase as a result of commercial formations affecting our country such as the customs union. However, in such an environment, we do not have enough enterprises that have the power to compete in all sectors. Therefore, enterprises operating in areas where we have competitive advantage should be encouraged and enterprises in other sectors should be guided. When we look at the enterprise structure of our country, it will be seen that there are quite a large number of small and medium-sized enterprises in terms of the number of enterprises. However, despite their high number, their situation is not the same in terms of capacity and economic power. These enterprises, which are the driving force of the economy, need to be made ready for new formations. For this, the first study to be done is to analyse the competitive situation of these enterprises. In this study, the competitive strategies followed by small and medium-sized enterprises operating in our country will be discussed in terms of Porter's generic competitive strategies. In the first part of the study, the subject is discussed theoretically and the concept of small and medium-sized enterprises is clarified. Subsequently, the economic contribution of these enterprises for the economy of our country is stated and this section is concluded by discussing the superior aspects and problems of these enterprises. In the second chapter, competitive strategy is discussed and different competitive strategies are explained and Porter's strategies are analysed in detail. Then, the advantages and disadvantages of Porter's competitive strategies consisting of Cost Leadership, Differentiation and Focusing strategies are evaluated in detail and this section is concluded. In the third chapter, generalisations are tried to be made by evaluating the data obtained from the research. With the help of statistical analyses, the purpose of the research is tested and the situation of these enterprises is evaluated. In the conclusion and suggestions section, a collective evaluation is made in line with the results obtained and suggestions are made on the issues that small and medium-sized enterprises should pay attention to in order to be successful.