Fen bilimleri öğretmenlerinin eğitim bilişim ağı'nı (EBA) kullanma durumlarının incelenmesi
Examination of science teachers' usage of education information network (EBA)
  1. Tez No: 866945
  2. Yazar: KEVSER ARINMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde EBA Platformu kullanım durumları ve platformdan yararlanmaya ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu Ankara' da görev yapan 229 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlere online anket uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve Anova test sonuçlarından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; EBA Platformu fen bilimleri ders içeriklerinin kullanım oranının 5.sınıf seviyesinde daha yüksek iken 8.sınıf düzeyinde azaldığı belirlenmiştir. Uzaktan eğitim döneminde ise yüz yüze eğitim dönemine göre tüm sınıf kademelerinde EBA Platformu fen bilimleri ders içeriklerinin kullanım düzeyi artmıştır. EBA Platformu fen bilimleri ders içeriklerini öğretmenlerin yüz yüze eğitimde daha çok video gösterimi ve deney gösterimi en az düzeyde ise ders kitabından yararlanma amacıyla kullanırken uzaktan eğitimde en fazla video gösterimi, deney gösterimi, soru çözümü ve ödev vermek amacıyla kullandıkları belirlenmiştir. EBA Platform kullanımını yüz yüze eğitimde en fazla internet alt yapı sorunları, internet hızı, akıllı tahta arızaları, içerik yetersizliği ve ders süresinin yetersizliği etkilerken uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin teknolojik ekipman eksikliği, internet alt yapı sorunları ve internet hızı etkilemektedir. Fen bilimleri öğretmenlerinin EBA Platformu' ndan faydalanmalarına ilişkin görüşleri ile cinsiyetleri arasındaki ilişkiye bağımsız t-testi ile bakılmış ve kadın öğretmenler lehine anlamlı bir fark oluştuğu belirlenmiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin EBA Platformu' ndan faydalanmalarına ilişkin görüşleri öğretmenlerin yaş, mesleki kıdem ve görev yeri değişkenine göre Anova testine tabi turulduğunda ise aralarında anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. EBA Platformu hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimde kullanım durumu ve fayda düzeyinin arttırılabilmesi için öncelikle okullarda eksik olan teknolojik ekipman, internet alt yapı ve internet hızı sorunları giderilmeli ve öğretmenlere teşvik çalışmalarına ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the usage of EBA Platform in science teachers' lessons and their opinions about benefiting from the platform. A descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study group consists of 229 science teachers working in Ankara. An online survey was administered to teachers. In the study, frequency, percentage, arithmetic mean, t-test and Anova test results were used to analyze the data. According to the research results; It was determined that the usage rate of EBA Platform science course contents was higher at the 5th grade level and decreased at the 8th grade level. During the distance education period, the level of use of EBA Platform science course contents increased at all grade levels compared to the face-to-face education period. It has been determined that teachers use EBA Platform science course content mostly for video demonstrations and experiment demonstrations in face-to-face education and at least for benefiting from the textbook, while in distance education they mostly use video demonstrations, experiment demonstrations, question solutions and assignments. While the use of EBA Platform is mostly affected by internet infrastructure problems, internet speed, smart board malfunctions, insufficient content and insufficient course time in face-to-face education, students' lack of technological equipment, internet infrastructure problems and internet speed are affected during distance education. The relationship between science teachers' opinions about benefiting from the EBA Platform and their gender was examined with an independent t-test and it was determined that there was a significant difference in favor of female teachers. When the opinions of science teachers regarding their use of the EBA Platform were subjected to the ANOVA test according to the teachers' age, professional seniority and place of duty, it was determined that there was no significant difference between them. In order to increase the usage and benefit level of the EBA Platform in both face-to-face and distance education, first of all, the problems of missing technological equipment, internet infrastructure and internet speed in schools should be resolved and emphasis should be placed on incentive activities for teachers.