Irak petrolü: Bugün, geçmiş ve gelecek
Oil in Iraq: Past, present, future
  1. Tez No: 866971
  2. Yazar: KHALİDA AWAD MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Petrol, dünya genelinde en önemli doğal kaynaklardan biri olarak kabul edilir ve hem büyük hem de küçük ülkelerin ekonomisinde hayati bir rol oynar. Irak, dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olarak bilinmekte ve dünyanın en büyük üçüncü petrol rezervlerine sahiptir. Başlangıç noktası Irak'ın Babil bölgesinde bulunan ilk petrol kuyusunun keşfedilmesi ile 1927 yılına kadar uzanır ve o zamandan beri petrol, Irak ekonomisinin temel kaynağı haline gelmiştir. Daha sonrasında ülkedeki petrol endüstrisini yönetmek için 1954 yılında Basra Petrol Şirketi ve 1961 yılında Kuzey Petrol Şirketi kuruldu. Geçtiğimiz on yıllar içerisinde, Irak'taki petrol endüstrisinde birkaç dönüşüm yaşanmıştır. 1970'lerde üretim artırılmış, 80'lerde ise iç savaşlar ve çatışmalar nedeniyle üretim azalmıştır. 2003 yılında Amerikan savaşı sonrasında petrol endüstrisi tamamen yeniden inşa edildi. Şu anda, Irak hükümeti, ülkenin petrol endüstrisini geliştirmek ve verimliliğini artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Birçok petrol sahası yeniden yapılandırılmakta ve üretim süreçleri iyileştirilmektedir. Hükümet ayrıca, petrol endüstrisine daha fazla yatırım yapmak için uluslararası şirketleri çekmek için ekstra çaba sarf etmektedir. Bu hamle için uygun bir yatırım ortamı sağlamakta ve endüstri altyapısı iyileştirilmektedir. Bu çalışmaların uzun vadede Irak ekonomisini güçlendirmesi ve vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmesi beklenmektedir. Irak'taki petrolün geleceği yabancı yatırımlar, teknolojik gelişmeler ve küresel ekonomik değişimler gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Yakın gelecekte petrol talebinin devam etmesi beklenirken, talebin yenilenebilir enerji ve diğer alternatiflere doğru yavaş yavaş değişmesi de öngörülmektedir. Bu da Irak'ın ekonomisini çeşitlendirmesi ve diğer gelir kaynaklarını geliştirmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Öte yandan, Irak petrol sektöründe birçok zorlukla karşı karşıya kalmakta, bunlar arasında yolsuzluk, güvenlik dalgalanmaları ve çevresel zorluklar yer almaktadır. Ancak, güvenlik durumunun iyileşmesi ve yabancı yatırımların artmasıyla, Irak petrol sektörü içerisinde ilerleme kaydedebilecek ve üretimini artırabilecektir.
Özet (Çeviri)
Oil is considered one of the most important natural resources worldwide, playing a vital role in the economies of both large and small countries. Iraq is known as one of the largest oil exporters and possesses the world's third-largest oil reserves. The origins date back to the discovery of the first oil well in the Babylon region of Iraq, leading up to the year 1927, and since then, oil has become the main source of the Iraqi economy. Subsequently, in order to manage the country's oil industry, the Basra Petroleum Company was established in 1954, followed by the North Petroleum Company in 1961. Over the past decades, Iraq's oil industry has undergone several transformations. Production was increased in the 1970s, but decreased in the 1980s due to internal wars and conflicts. Then, after the American war in 2003, the oil industry was completely rebuilt. Currently, the Iraqi government is making efforts to develop the country's oil industry and enhance its efficiency. Many oil fields are being restructured, and production processes are being improved. The government is also making extra efforts to attract international companies and encourage more investment in the oil industry. It aims to create a favorable investment environment and improve industry infrastructure. These efforts are expected to strengthen the Iraqi economy in the long run and improve the living standards of its citizens. The future of oil in Iraq is influenced by various factors, such as foreign investments, technological advancements, and global economic changes. While the demand for oil is expected to continue in the near future, a gradual shift towards renewable energy and other alternatives is also anticipated. This implies the need for Iraq to diversify its economy and develop other sources of income. On the other hand, the Iraqi petroleum sector faces several challenges, including corruption, security fluctuations, and environmental difficulties. However, with improved security conditions and increased foreign investments, Iraq can make progress within the petroleum sector and enhance its production capacity.