Everyday experiences of violence in the urban margins: The case of Okmeydanı
Kent marjinlerinde gündelik yaşamda şiddet deneyimleri: Okmeydanı örneği
  1. Tez No: 866984
  2. Yazar: EZGİ MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez, 1960'lardan bu yana sol bir mirasa sahip, İstanbul'daki Alevi işçi sınıfı mahallesi Okmeydanı'nın depolitize oluşu ve mahalleli kadınların bu dönüşümü nasıl deneyimlediklerini incelemektedir. 4 yıllık çok katmanlı politik etnografiye dayanan saha çalışması, Okmeydanı'nın geçmişten gelen güçlü sol muhalif siyasetinin 2000'li yıllardan bu yana, özellikle de devletin gündelik hayata artan müdahalesi nedeniyle önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Devlet pratikleri, gündelik hayata hem baskı hem de kooptasyon yoluyla müdahale etmektedir. Bir taraftan polisin gündelik hayattaki varlığı artarken, bir taraftan dasosyal yardımlar ve mülkiyet rejimi yoluyla işbirliğine gitmiştir. Devletin bu müdahaleleri, protestoların azalmasına, toplumsal hareket repertuarının daralmasına ve belediye bürokrasisi ve muhtarların artan rolüne neden olmuştur. Saha çalışması, ilçenin cinsiyetlendirilmiş doğasının ve kentsel şiddetin toplumsal cinsiyete dayalı etkilerinin, depolitizasyon süreci dönüşümünü analiz etmenin ayrılmaz bir parçası olduğunu ortaya koymuştur. Okmeydanı'nda yaşayan kadınlar, bu siyasi değişimlere verdikleri incelikli ve muğlak tepkileriyle, zamansal bir geçişin anlatısından çok daha fazlasını sunuyor. Kadınların deneyimleri, bölgenin siyasi geçmişi ile bugünü arasında gidip gelirken yaşanan karmaşık dinamiklerin altını çiziyor. Okmeydanı'ndaki dönüşümlerin analizi, depolitizasyonu otoriter bir bağlamda, neoliberal devlet uygulamalarının kent çeperlerindeki etkilerini ve depolitizasyonun toplumsal cinsiyete dayalı sonuçlarını inceleyerek depolitizasyon, kent marjinlerde devlet pratikleri ve cinsiyete dayalı kentsel şiddet literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of an Alevi working-class district in Istanbul, Okmeydanı, with a long history of left-wing politics since the 1960s, to depoliticization, with a specific focus on how women experienced this shift. The fieldwork that lasted on-and-off four years indicate that Okmeydanı's robust contentious politics from the past have significantly diminished since the 2000s, mainly because of increased state interference in daily life. The state interfered in everyday life through both repression and cooptation. While the increasing presence of police in everyday life increased, the state co-opted with social aids. Such state-led interventions have resulted in decreasing number of protests, narrowing of repertoire of actions, and the intertwining of municipalities and muhtars. The fieldwork revealed that the district's gendered nature and the gender-based impacts of urban violence are integral to analyzing the depoliticization process transformation. With their nuanced and sometimes ambiguous responses to these political changes, the women living in Okmeydanı offer more than a narrative of temporal transition. Their experiences underscore the complex dynamics at play as they move back and forth between the region's political past and present. The analysis of transformations in Okmeydanı aims to contribute to the depoliticization literature by examining it in an authoritarian context, exploring the effects of neoliberal state practices in urban margins, and assessing the gendered consequences of depoliticization.