Messianicity, allegory and history in Oğuz Atay's The Disconnected and James Joyce's Ulysses
Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar ve James Joyce'un Ulysses romanlarında mesiyanizm, alegori ve tarih
- Tez No: 866983
- Danışmanlar: PROF. DR. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Mevcut çalışma, Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar ve James Joyce'un Ulysses romanında tarihsel anların durağanlığını apokaliptik terimlerle ifade eden ve birey ile toplumun özsel bütünlüğünü vurgulayan Romantik duygunun kaybına işaret eden mesiyanik örneklerin alegorik yeniden sunumunu araştırmaktadır. Bu amaçla, çalışmada Walter Benjamin'in tarihsel materyalizm üzerine geç dönem çalışmalarına ve Alman Barok tiyatrosundaki alegori kavramı üzerine erken dönem çalışmalarına özel atıfta bulunarak, modern zamanlarda evrilen mesih kavramından yola çıkan somut bir metodoloji oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca Benjamin'in tezlerini tek tek doğrulamaya çalışmak yerine, şimdiye kadar göz ardı edilmiş olana, yani filozofun düşüncesinde alegori, tarih, mesiyanizm ve temsil kavramları arasındaki sürekli diyaloğa dikkat çekilmiştir. İlk olarak, tarihi ve insanın tarih içindeki yerini sorgulayan bir mesiyanizmin alegorik temsilinin ardındaki karmaşık bağlantılar açıklanmış, alegori, modası geçmiş bir edebi tekniktense bir algı ve tutum olarak tanımlanmış ve bu tutum ve algının söz konusu iki başyapıtın yorumlanmasına nasıl yeni bakış açıları sunduğunu gösterilmiştir. Kitab- Mukaddes'teki Nasıralı İsa anlatılarının yeniden yazımını, özellikle Ulysses'teki haliyle Efkaristiya'yı ve Tutunamayanlar'daki İkinci Geliş anlatılarının mercek altına alan bu tez, aynı zamanda iki yazarın külliyatları ve gelenekleri arasındaki yakınlaşma ve ayrışma noktalarını da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the allegorical re-presentation of messianic instances present in Oğuz Atay's The Disconnected and James Joyce's Ulysses that epitomize the stasis of historical moments in apocalyptic terms, which mark the loss of the Romantic sentiment that emphasised the essential cohesion of the individual and society. To that end, the present study aims to establish a concrete methodology that draws from the evolving concept of the messianic in modern times with specific reference to Walter Benjamin's late works on historical materialism and his early studies on the concept of allegory in the German Baroque drama. Instead of trying merely to validate Benjamin's theses in their individual rights, this study attempts also to draw attention to that which has hitherto been ignored, namely the constant conversation between the concepts of allegory, history, messianism and representation in the philosopher's thought. First by establishing the complex web of connections within the allegorical representation of a messianic instant that questions history as such and one's place in it, the present study defines allegory as a perception and attitude instead of an outmoded literary technique and illustrates the ways this attitude and perception offer new insights into the interpretation of the two masterpieces in question. By scrutinizing the rewriting of the Biblical Jesus of Nazareth, turning specifically to the Eucharist in Ulysses and the Second Coming in The Disconnected, this dissertation also examines the points of convergences and divergences between the corpora and traditions of the two authors.