An analysis of the impact of social media on rational voting behavior of generation Z
Z kuşağının rasyonel oy verme davranışına etki eden sosyal medya faktörlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 866985
  2. Yazar: SERKAN HASER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bilgi İletişim Teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yaşam tarzında ve hayatın birçok alanında değişiklikler oluşmaya başlamıştır. Yeni medyanın günlük yaşam içinde haber alma, içerik üretme gibi alanlarda etkinliğinin artması, ağ sistemlerinin yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi bilgi akışını hızlandırmıştır. Bireyler dünyadaki ve ülkelerindeki her türlü bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmaya başlamıştır. Tüm bu gelişmeler kaçınılmaz olarak siyasi yaşamı da yansımıştır. Siyasi aktörlerin Z kuşağına ulaşma yöntemlerinde ister istemez güncelleme ve yenilik yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Özellikle, 2000'li yıllardan itibaren aktif olarak kullanılmaya başlayan sosyal medya platformları siyasal iletişim alanında da Z kuşağına ulaşmak için önemli mecralardan biri haline gelmiştir. Araştırmada, Z kuşağının rasyonel oy verme karar sürecine etki eden faktörler nitel araştırma yöntemlerinden anket çalışmasıyla inceleyerek bulgular değerlendirmektedir. Bu yönteme ek olarak, Mart 2023'te gerçekleşen Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Z kuşağının seçime katılımı durumu Yüksek Seçim kurumunun istatistiki verilerine dayanarak değerlendirilmiştir. Z kuşağının bundan sonraki seçimlerde de önemli bir seçmen kitlesi olacağı göz önüne alındığında bu seçmenin özelliklerinin anlaşılarak, siyasal iletişim stratejilerinin buna göre belirlenmesi gerekmektedir. Araştırmada, Z kuşağının politik davranışlarına incelenmesi aynı zamanda rasyonel oy verme davranışına etki eden faktörler tespit edilerek, Elde edilen bulgular çerçevesinde siyasal aktörlerin Z kuşağı seçmenine ulaşabilmesi için izleyecekleri siyasal iletişim stratejilerine seçim dönemi ve sonrasında bir perspektif sunmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde, Z kuşağının rasyonel oy verme davranışlarını etki eden faktörlere bağlı olarak, siyasi aktörlerin seçim stratejilerini oluştururken bu kuşağa ulaşabilecekleri ve onları ikna edebilecekleri sosyal medya platformlarının etkin kullanarak etki etmeleri için öneriler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing Information and Communication Technologies have significantly changed lifestyle and many areas of life. As the new media has increased effect in intelligence, content producing etc., and network systems have become an integral part of life, we are witnessing accelerated flow of information. Individuals have started to quickly access all kinds of information their countries and across the world. All these developments are inevitably reflected in political life. As a matter of fact, political actors inevitably need to update and innovate their methods of reaching Generation Z. In particular, social media platforms have been actively used since the 2000s, and they have become one of the most important political communication channels for reaching Generation Z. This study explores the factors affecting the rational voting process of Generation Z using the qualitative research method, surveying to evaluate the findings. In addition to this method, the statistical data of the Supreme Electoral Institution were used to assess the participation of Generation Z in the Turkish Presidential and Parliamentary General Elections held in March 2023. Considering that Generation Z will be an important voter group in the next elections, it is essential to understand the characteristics of this electorate and to determine political communication strategies accordingly. In this regard, the research identifies the factors affecting the rational voting behavior of Generation Z, and within the framework of the findings, it provides a holistic perspective on the political communication strategies that political actors should follow in order to address Generation Z voters during and after elections. In conclusion, the research brings forward several suggestions for political actors to effectively use social media to affect and persuade Generation Z in their election strategies depending on the factors that affect their rational voting behavior.