Disiplin suç ve cezaları bağlamında kamu görevlisinin ifade özgürlüğü
Civil servants' freedom of expression in the context of disciplinary offences and penalties
  1. Tez No: 866992
  2. Yazar: FERDİ OZAN ÖZERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmanın konusu disiplin suç ve cezaları bağlamında kamu görevlisinin ifade özgürlüğüdür. Kamu personeli çok geniş bir alanda görev yapmaktadır. Diğer görevlerin dışında kamu görevlilerinin bir kısmı bilim insanı, bir kısmı ise din görevlisidir. Bu nedenle kamu personelinin düşünsel faaliyette bulunabileceği alan yürüttükleri hizmetlerin gerekleri doğrultusunda son derece zengindir ve özel olarak incelenmesi gerekir. Tez kapsamında disiplin hukukunun sınırları çerçevesinde kamu görevlisinin ifade özgürlüğü kavranmaya çalışılmıştır. Bu nedenle çalışmada Anayasa'da ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nde düzenlenen temel güvence ölçütleri de disiplin suç ve cezaları bağlamında incelenmiştir. Son olarak ulusal yargı makamlarının disiplin davaları çerçevesinde kamu görevlisinin ifade özgürlüğüne nasıl yaklaştığına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Subject of this study is the freedom of expression of civil servants within the context of disciplinary offences and penalties. Civil servants carry out tasks in a very wide range of fields. In addition to other duties, some civil servants are scientists, while others are religious officials. Therefore, the area in which public personnel can engage in intellectual activity is extremely rich in line with the requirements of the services they provide, and it needs to be examined in detail. Within the scope of the dissertation, an attempt has been made to grasp the freedom of expression of çivil cervants within the limits of disciplinary law. For this reason, the basic guarantee criteria regulated in the Constitution and the European Convention on Human Rights have been also been examined in the context of disciplinary offences and penalties. Finally, it haas been examined how national judicial authorities approach the freedom of expression of civil servants in the framework of disciplinary cases.