Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çözümünde kriz iletişimi ve iletişim becerilerinin önemi: Bir kamu hastanesi örneği
The importance of crisis communication and communication skills in resolving violence against health workers: An example of a public hospital
- Tez No: 866993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL BEKTAŞ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sağlık hizmeti sunulan ortamlarda hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son yıllarda artış göstermektedir. Yapılan son çalışmalarda sağlık alanında çalışanların diğer alanlarda çalışanlardan 16 kat fazla şiddet riski ile karşı karşıya olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedenleri ile ilgili literatüre bakıldığında; hastaların kimlik kontrolü sırasında işlemlerin uzun sürmesi, hastaların bu süre içinde bekletilmesi, doktorun gerektiği sırada yerinde bulunmaması, hastane ve sağlık politikalarına duyulan öfke, donanım eksikliği, boş yatak bulamama, hastaya ilgisiz davranma, hastalar için yeterli ilgi ve konforun sağlanmaması, bazı hastalara iltimas geçilmesi gibi sebeplerden sağlık çalışanlarına şiddet gösterildiği görülmüştür. Şiddete uğrayan sağlık çalışanlarında şiddet sonrası yaşadıklarının tesiri ile anksiyete ve huzursuzlukta artış gibi psikolojik etkiler gözlemlenmiştir. Sağlık çalışanlarının eğitim hayatları içinde, meslek yaşamlarında karşılaşabilecekleri şiddet olayları ve krizlerle ilgili nasıl baş edecekleri hakkında birçok araştırma yürütülse de, sağlık iletişimi alanında çalışmalar sınırlıdır. Dolayısıyla, gerçekleştirilen çalışma kapsamında bu yöndeki eksikliklerden birinin giderilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının etkili iletişim becerilerini kullanmaları sağlık hizmetlerinde yaşanılan iletişimsel krizlerin ve şiddet olaylarının önüne geçmeye yeterli olup olmadığı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen odak grup çalışması ile değerlendirilen bir diğer konu ise, ülkemizde sağlık personelinin mağdur olduğu eylemlere ilişkin yasal düzenlemelerin yeterli bulunup bulunmadığıdır. Bu durumun sağlık çalışanlarının etkili iletişim becerilerini kullanma ve çalışma motivasyonlarını düşürüp düşürmediği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against physicians and healthcare professionals in healthcare settings has been increasing in recent years. Recent studies have found that those working in the healthcare field face 16 times more risk of violence than those working in other fields. When we look at the literatüre on the causes of violence against healthcare workers; Processes taking a long time during the ID check of patients, patients being kept waiting during this period, the doctor not being there when necessary, anger towards hospital and health policies, lack of equipment, not being able to find an empty bed, treating patients indifferently, not providing sufficient attention and comfort for patients, showing favoritism to some patients. It has been observed that healthcare workers are subjected to violence for reasons such as. Psychological effects such as increased anxiety and restlessness have been observed in healthcare workers who were subjected to violence due to the effects of what they experienced after the violence. Although many studies have been conducted on how healthcare professionals will cope with violent incidents and crises they may encounter during their education and professional lives, studies in the field of health communication are limited. Therefore, within the scope of the study, it was aimed to eliminate one of the deficiencies in this regard. In this study, we tried to evaluate whether healthcare professionals' use of effective communication skills is sufficient to prevent communicative crises and violent incidents experienced in healthcare services. Another issue evaluated through the focus group study conducted within the scope of the research is whether the legal regulations regarding the actions in which healthcare personnel are victimized in our country are sufficient. It has been revealed whether this situation reduces the motivation of healthcare professionals to use their effective communication skills and work.