Ertem Eğilmez filmlerinde halk kültürü açısından kadın
Women in Ertem Egilmez's movies in terms of folk culture
- Tez No: 867007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ BORA HANÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ertem Eğilmez, yönetmen olduğu zamanda da Arzu Film bünyesinde yapımcı olarak ortaya koyduğu filmlerde de, döneme damgasını vurmuştur. Türk sinemasının aydınlık çağı olarak nitelendirilen 1960'lı yıllarda sinemaya başlayan Ertem Eğilmez, yapımcı ve yönetmen olarak üstlendiği filmlerle kadın üzerinden Türk toplumunun sosyo kültürel ve ekonomik değişimine ışık tutmuştur. Eğilmez'in ortaya koyduğu eserler dönemin komedi filmleri olarak gişe rekorları kırsada filmlerin içeriği geleneksel halk kültürü ve Türk sinemasının o yıllarda sahip olduğu film yapma şartlarından etkilenir. Eğilmez, Türk toplumunun sinemadan almak istedikleri hazzın ne yönde olduğunun farkındadır. Ertem Eğilmez (1960-1990) sinema kariyeri boyunca bu hazzı, beklentiyi karşılamaya çalışmış ve bu doğrultuda eserler vermiştir. Bu çalışmamızdaki temel inceleme konusu Ertem Eğilmez'in dişi karakterleri eserlerinde nasıl işlediğidir. Eğilmez, sadece güldürü filmleri sahneleyen bir yönetmen değil, Türk sinemasında ürettiği filmlerde halk kültürünü kadın ve erkek üzerinden çok yansıtmıştır. Eğilmez beraberinde birçok yönetmen, senarist ve oyuncu yetiştirmiştir. Böylece kendi ekolünü oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Ertem Eğilmez left his mark on the period, both when he was a director and in the films he produced as a producer within Arzu Film. Ertem Eğilmez, who started cinema in the 1960s, which is described as the bright age of Turkish cinema, shed light on the socio-cultural and economic change of Turkish society through women with the films he took on as producer and director. Although Eğilmez's works broke box office records as comedy films of the period, the content of the films was influenced by traditional folk culture and the filmmaking conditions of Turkish cinema in those years. Eğilmez is aware of the pleasure that Turkish society wants to get from cinema. Ertem Eğilmez (1960-1990) tried to meet this pleasure and expectation throughout his cinema career and produced works in this direction. The main subject of analysis in this study is how Ertem Eğilmez handles female characters in his works. Eğilmez is not only a director who stages comedy films, but also reflects the folk culture through women and men in the films he produces in Turkish cinema. Eğilmez has trained many directors, screenwriters and actors. Thus, he created his own school.