Geleneksel örme yapılı ayakkabı koleksiyonları hazırlama
Preparing traditional knitted shoe collections
- Tez No: 867005
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇORUH, PROF. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarihin ilk süreçlerinde insanların kültür birikimlerini, örtünme ihtiyaçlarını karşılayan yapılar örme yüzeyler olmuştur. Bu yapılar zaman içinde birçok alanda estetik değerler sentezinde kullanılmıştır. Örmenin kullanım alanlarından biri olan ayakkabının ilk yapılışları bitki liflerinden örülerek veya derinin lifler aracılığıyla birleşiminden oluşmuştur. Araştırmanın yöntemi, bitki liflerinden örülerek veya derinin lifler aracılığıyla birleşiminden oluşturulmak üzere spor ayakkabı modeli seçilmiştir. Çalışmanın amacı, moda ürünü olan ayakkabı kullanılarak geleneksel yapılara sahip işlevsel ve estetik koleksiyonlar tasarlamaktır. Çalışma kapsamında, geri dönüşümlü pamuklu makrome iplik ile deri ve pamuklu makrome iplik birleşiminden oluşan malzemelerin kullanıldığı frekans ve naplar isimleri verilen iki koleksiyon oluşturulmuştur. Koleksiyonların model çalışmaları beşer çift spor ayakkabı üretilerek sağlanmıştır. Böylelikle çalışma kapsamında 10 çift spor ayakkabının tasarımları yapılmış ve üretimleri gerçekleştirilmiştir. Tasarım ve üretim süreçlerinde ayakkabı tasarım ve üretim aşamaları takip edilmiştir. Tasarım süreci araştırma, geliştirme, trend analizi, tema belirleme, hedef kitle belirleme, model seçimi, malzeme seçimleri, teknik ve artistik çizimler aşamalarından meydana gelmektedir. Üretim süreci ise üretim planı hesaplama, maliyet hesaplama, saya tasarımı, kalıp hazırlama ile prototip ürünler hazırlama aşamalarından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında yaratıcı uygulama temelli bir tasarım araştırma süreci izlenmiştir. Çalışmanın sonucunda iki farklı koleksiyon hazırlanarak koleksiyonlara ait 5 farklı tasarım elde edildi.
Özet (Çeviri)
In the early periods of history, knitted surfaces were the structures that met people's cultural accumulation and covering needs. These structures have been used in the synthesis of aesthetic values in many areas over time. The first shoes, which are one of the areas of use of knitting, were made by knitting from plant fibers or by combining leather with fibers. The method of the research was chosen as a sneaker model to be knitted from plant fibers or by combining leather with fibers. The aim of the study is to design functional and aesthetic collections with traditional structures using fashionable shoes. Within the scope of the study, two collections called frequency and naps were created, using materials consisting of recycled cotton macrame yarn and leather and cotton macrame yarn. Model studies for the collections were achieved by producing five pairs of sneakers. Thus, within the scope of the study, 10 pairs of sports shoes were designed and produced. Shoe design and production stages were followed during the design and production processes. The design process consists of research, development, trend analysis, theme determination, target audience determination, model selection, material selection, technical and artistic drawings. The production process consists of production plan calculation, cost calculation, upper design, mold preparation and prototype product preparation stages. Within the scope of the study, a design research process based on creative practice was followed. As a result of the study, two different collections were prepared and 5 different designs of the collections were obtained.