Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademisyenlerinin bilgi kaynağı kullanım tercihleri
Information source usage preferences of Tokat Gaziosmanpasa University academicians
  1. Tez No: 867089
  2. Yazar: AYLİN KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ SUBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademisyenlerinin bilgi kaynağı kullanımlarının incelenmesi, bilgi kaynağı taleplerini etkileyen nedenler ve araştırma yaparken karşılaşılan sıkıntıların araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların, kütüphanenin daha etkin kullanılmasına katlı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma içerisinde oluşturulan anket, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü'nde bulunan 10 fakülteden her unvandan akademisyene uygulanmıştır. Anket 7 adet demografik bilgi sorusundan ve 23 adet 5'li likert tipi hazırlanan sorudan oluşmaktadır. Anket verileri SPSS programında analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, akademisyenlerin çoğunluğunun elektronik bilgi kaynağı kullanmayı tercih ettikleri gözlenmiştir. Akademisyenlerin bilgi kaynağı kullanım tercihlerinde yaş, unvan, internet kullanımı gibi demografik özelliklerin ve çalışma alanlarının etkili olduğu gözlenmiştir. Bilgi arama davranışlarında etkili olan diğer faktörler çalışma kapsamında incelenmiş, elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Erişilen bu sonuçlarla ilgili genel değerlendirme yapılarak faydalı olacağı düşünülen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to examine the use of information resources by academicians of Tokat Gaziosmanpaşa University, to investigate the reasons affecting information resource demands and the problems encountered while doing research. It is thought that the findings obtained as a result of the study will contribute to more effective use of the library. The questionnaire created in the study was applied to academicians of all titles from 10 faculties in Tokat Gaziosmanpaşa University Taşlıçiftlik Campus. The questionnaire consists of 7 demographic information questions and 23 5-point Likert-type questions. The survey data were analyzed in the SPSS program and the results were evaluated. As a result of the research, it was observed that the majority of academics prefer to use electronic information sources. It was observed that demographic characteristics such as age, title, internet usage and working areas were effective in academicians' information source usage preferences. Other factors affecting information seeking behaviors were examined within the scope of the study and the findings obtained were evaluated. A general evaluation of these results was made and recommendations that are thought to be useful were presented.