Erişkin femur cisim kırıklarının kilitlenen intramedüller çivileme ile tedavisi
- Tez No: 86709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARAZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Erişkin femur cisim kırıkları, sık karşılaşılan kırıklar olup, travmatolojide önemli bir yere sahiptir. Bu kırıkların daha çok genç erişkinlerde görülmesi ve sıklıkla multipl yaralanmalara eşlik etmesi, tedavilerinin çok iyi planlanıp uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, femur cisim kırıkları tedavisinde, kilitli intrameduller çivilemenin etkinliği prospektif olarak değerlendirildi. Ekim 1995 -Ocak 1999 yıllan arasında, 60 hastanın femur cisim kırığı Morris kilitli intrameduller çivisi uygulanarak tedavi edildi. En sık yaralanma nedeni olarak trafik kazası ( % 81.6 ) bulundu. Bunu, düşme ( % 13.3 ), iş kazası ( %3.3 ) ve ateşli silah yaralanması ( % 1.6 ) izledi. Hastaların 54'ü ( % 90 ) erkek, 6'sı ( % 10 ) kadın idi. Ortalama yaş 33 ( 17-70 ) oldu. Hastaların tümü yan yatar pozisyonda ameliyat edildi. Kırık redüksiyonu 50 ( % 83.3 ) hastada kapalı yöntemle, 10 ( % 16.6 ) hastada açık yöntemle sağlandı. 42 ( % 70 ) hastaya statik, 18 ( % 30 ) hastaya dinamik kilitleme yapıldı. Skopi kullanma süresi ortalama 5 dk. ( 3-12 dk. ) oldu. Ortalama takip süresi 18 ( 9-36 ) ay oldu. Ortalama kırık kaynaması 17 ( 14-21 ) hafta oldu. Komplikasyon olarak; hastaların 3'ünde ( % 5 ) enfeksiyon, 3'ünde ( % 5 ) kısalık, 2'sinde ( % 3.3 ) kırık hattında parçalanma, 2'sinde ( % 3.3 ) inkomplet femur boyun kırığı ve 2'sinde ( % 3.3 ) femur distal lateral korteksinde vidalama sırasında fissür tarzı kırık oluştu. Kaynamama veya kaynama gecikmesi görülmedi. Hastalar Thoresen kriterlerine göre değerlendirildi ve 42 ( % 70 ) hastada çok iyi, 12 ( % 20 ) hastada iyi, 6 hastada ( % 10 ) orta sonuç tespit edildi. Bu çalışmada; yeterli teknik donanım eşliğinde uygulanan kilitli intrameduller çivilemenin, stabil olmayan femur cisim kınklanmn tedavisinde, seçkin bir tedavi metodu olduğu sonucuna varıldı. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adult femoral fractures, commonly found, have an important part in traumatology. Seeing these fractures in young adults mostly and often accompanying with multipl injuries make the planning and maintaining their treatments compulsory. In this study, the efficiency of locked intramedullary nailing at the treatment of femoral fractures, was assessed prospectively. Between October 1995 -January 1999, Morris locked intramedullary nail was applied to the femoral fractures of 60 patients. Traffic accidents (81.6%) were found as the most common cause of injury. It was followed by falling ( 13.3 % ), working accident ( 3.3 % ), and fire arms injury ( 1.6 % ). The 54 ( 90 % ) of the patients were male, the 6 ( 10 % ) were female. The average age was 33 ( 17-70 ). The whole patients were operated in lateral decubitis position. The fracture reduction was achieved by closed technique in 50(83.3%) patients and open technique in 10(16.6%) patients. Statically locking was applied to 42 ( 70 % ) patients and dynamically locking to 18 ( 30 % ) patients. The using period of image intensifier was about 5 min. ( 3-12 min. ). The average follow up period was 18 ( 9-36 ) months. The average period of fracture union was 17 ( 14-21 ) weeks. As complication, the infection in 3(5%) patients, shortennening in 3(5%), communition in fracture line in 2 ( 3.3 % ), incomplete femoral neck fracture in 2 ( 3.3 % ), and a fracture like a fissure in femoral distal lateral cortex during screwing in 2 ( 3.3 % ). Nonunion or delayed union was not seen. The patients were assessed according to Thoresen criteria and a very good result was determined 42(70%) patients, a good result in 12(20%), and a moderate result in 6 (10%). In this study, it was concluded that locked intramedullary nailing applied with sufficient technical equipment was a chosen method in the treatment of unstable femoral fractures. 62