Canlılarda üreme, büyüme ve gelişme ünitesinin işlenmesinde dijital react uygulamalarının etkisi
The effect of digital react applications for the teaching of reproduction, growth and development in the living things unit
  1. Tez No: 867091
  2. Yazar: MEHMET ALİ PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM DÖNEL AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu çalışma, ortaokul 7. sınıf fen bilimleri dersinde“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”ünitesinin dijital REACT uygulamalarıyla işlenmesinin öğrencilerin akademik başarıları, fen dersine ve dijital teknolojiye yönelik tutumları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve bilgi kalıcılıkları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma hem nicel hem de nitel verilerin eş zamanlı olarak toplandığı yakınsayan paralel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinin Akdeniz ilçesine bağlı bir köy ortaokulunda 7. sınıfta öğrenim gören 66 öğrenci çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubu iki deney ve bir kontrol grubundan oluşmuş, birinci deney grubunda dijital REACT etkinlikleri, ikinci deney grubunda sadece REACT stratejisi uygulanmış, kontrol grubuna ise mevcut müfredat devam ettirilmiştir. Nicel veriler“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Akademik Başarı Testi”,“Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği”,“Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve parametrik ve parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğrenci günlükleri ve araştırmacı günlükleri aracılığıyla elde edilmiş ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar, deney gruplarının kontrol grubuna kıyasla akademik başarılarında anlamlı bir artış gösterdiğini ve dijital REACT etkinliklerinin öğrenilen bilgilerin kalıcılığını güçlendirdiğini göstermiştir. Ancak, tutum ve motivasyon sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Nitel veri analizi sonuçları, dijital REACT etkinliklerinin öğrencilerin derse katılımını artırdığını, sınıf içi etkileşimi güçlendirdiğini ve öğrencilerde olumlu duyguları - mutluluk, eğlence, özgüven ve başarı hissi - artırdığını ortaya koymuştur. Öğrenciler, pratiğe dönük etkinliklerle edindikleri deneyimlerin günlük yaşamda kullanılabilirliğini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of teaching“Reproduction, Growth and Development in Living Things”unit in 7th grade middle school science course with digital REACT applications on students' academic achievement, attitudes towards science course and digital technology, motivation to learn science and knowledge retention. The study was conducted using a convergent parallel design in which both quantitative and qualitative data were collected simultaneously. In the quantitative dimension of the study, 66 students studying in the 7th grade in a village middle school in the Akdeniz district of Mersin in the 2022-2023 academic year constituted the study group. The study group consisted of two experimental groups and one control group. Digital REACT activities were applied in the first experimental group, only REACT strategy was applied in the second experimental group, and the existing curriculum was continued in the control group. Quantitative data were collected using the“Reproduction, Growth and Development in Living Things Academic Achievement Test”,“Science Course Attitude Scale”,“Attitude Towards Digital Technology Scale”and“Motivation Scale for Learning Science”and analyzed with parametric and nonparametric tests. Qualitative data were obtained through semi-structured interview forms, student diaries and researcher diaries and analyzed by content analysis. The results obtained from the research findings showed that the experimental groups showed a significant increase in academic achievement compared to the control group and that the digital REACT activities strengthened the retention of the learned knowledge. However, no statistically significant difference was found in attitude and motivation results. The results of the qualitative data analysis revealed that the digital REACT activities increased students' engagement, enhanced classroom interaction, and increased positive emotions - happiness, fun, self-confidence, and sense of accomplishment - in students. Students emphasized the usability of the experiences gained through practical activities in daily life.